کتاب و ادبیات

خلاصه‌ای مفید و کاربردی از کتاب «معجزه‌ی شکرگزاری» راندا برن

قبل از صحبت در مورد کتاب «معجزه‌ی شکرگزاری»، اجازه دهید ابتدا درباره نویسنده‌ی کتاب، روندا برن بحث کنیم. «روندا برن» خالق و تهیه‌کننده فیلم راز و نویسنده کتاب‌های «راز»، «قدرت»، «معجزه‌ی شکرگزاری» و «قهرمان» است. روندا کار خود را به عنوان تهیه کننده رادیو آغاز کرد، اما با انتشار فیلم راز، که توسط میلیون‌ها نفر در سراسر جهان مشاهده شد، حرفه او ۳۶۰ درجه تغییر کرد. او کتاب راز را پس از آن نوشت. کتاب راز یک کتاب پرفروش در سراسر جهان است که به ۵۰ زبان با بیش از ۲۰ میلیون نسخه چاپ شده است.

نقد و بررسی کتاب «معجزه‌ی شکرگزاری»

«کتاب معجزه شکرگزاری راندا برن» سومین کتاب از مجموعه کتاب‌های راز است. در حقیقت کتاب «معجزه‌ی شکرگزاری»، توجه جهانیان را به خود جلب کرده و بیداری جهانی را برانگیخته است.

در کتاب «معجزه‌ی شکرگزاری» هر فصل شامل تمرین‌های ویژه‌ای است که به شما کمک می‌کند قدردانی را تمرین کنید، این کتاب و تمرین‌های آن نه تنها به شما کمک می‌کند تا فکرتان را تغییر دهید، بلکه به شما کمک می‌کند رؤیاها و خواسته‌های خود را به حرکت در آورید.

قسمت اول، نقد کتاب «معجزه‌ی شکرگزاری»: آیا به معجزه اعتقاد دارید؟

نویسنده از شما یک سؤال می‌پرسد «آیا به معجزه اعتقاد دارید؟»

برن می‌گوید افرادی که به معجزه اعتقاد ندارند هرگز این کتاب را درک نخواهند کرد.

 کتاب معجزه شکرگزاری

در اینجا نویسنده از شما می‌خواهد که روزهای کودکی خود را به خاطر آورید، او در ادامه می‌گوید زمانی که کودک بودید و با تعجب و شگفتی به زندگی نگاه می‌کردید را به یاد بیاورید، در دوران کودکی، زندگی را بسیار هیجان‌انگیز می‌بینید و هر چیز کوچکی برای شما کاملاً هیجان‌انگیز بود. مجذوب هر چیز کوچکی می‌شدی، مجذوب یخبندان روی چمن‌ها، پروانه‌ای که در هوا بال می زند، یا هر برگ عجیبی روی سنگ یا زمین.

از بچگی خیلی هیجان‌زده می‌شدیم، وقتی دندانمان را از دست می‌دادیم چون باور داشتیم پری دندان شب خواهد آمد، دلیل اینکه نویسنده همه اینها را می‌گوید چون در کودکی همیشه آن حس خوشایند و بدیع را در درون خود داشتیم. که همه چیز خوب و دوست‌داشتنی است، ما احساس می‌کردیم که زندگی بسیار زیباست، از کودکی باور داشتیم که زندگی سرشار از هیجان شادی و جادو است، از این رو نویسنده می‌گوید جادویی که زمانی به آن اعتقاد داشتید حقیقت دارد و این دیدگاه بزرگ‌سالان سرخورده از زندگی است که نادرست است، نویسنده می‌گوید که جادوی زندگی واقعی است به همان اندازه که شما واقعی هستید.

کلمات نویسنده: در واقع، زندگی می‌تواند بسیار شگفت‌انگیزتر از آن چیزی باشد که در دوران کودکی فکر می‌کردید، و نفس‌گیرتر، الهام‌بخش‌تر و هیجان‌انگیزتر از هر چیزی که قبلاً دیده‌اید. وقتی بدانید برای به وجود آوردن جادو چه کاری باید انجام دهید، زندگی رؤیایی خود را خواهید داشت. آن وقت تعجب خواهید کرد که چگونه می‌توانستید از باور به جادوی زندگی دست بکشید!

قسمت دوم، نقد «کتاب معجزه شکرگزاری راندا برن»: یک راز بزرگ فاش می‌شود

 

در اینجا نویسنده می‌گوید ما باید همیشه شکرگزاری را احساس کنیم، کسی که احساس شکر کند بیشتر به او داده می‌شود و کسی که هرگز شکرگزاری نمی‌کند، هر چه به او اعطا شود از او نیز گرفته می‌شود.

نویسنده می‌گوید که سپاسگزاری از طریق یک قانون جهانی عمل می‌کند که بر کل زندگی شما حاکم است.

کلمات نویسنده: طبق قانون جذب، که بر تمام انرژی در جهان ما، از تشکیل یک اتم تا حرکت سیارات، حاکم است، «مانند، همانند را جذب می‌کند.» به دلیل قانون جذب است که سلول‌های هر موجود زنده و همچنین جوهر هر جسم مادی در کنار هم قرار دارند. در زندگی شما، قانون بر روی افکار و احساسات شما اعمال می‌شود، زیرا آن‌ها نیز انرژی هستند، و بنابراین هر چه فکر کنید، هر چه احساس کنید، به سمت خود جذب می‌کنید.

شما جملاتی مانند «هر چه بکارید درو می‌کنید» و «آنچه می‌دهید به دست می‌آورید» را شنیده‌اید. خوب، همه این گفته‌ها یک قانون را توصیف می‌کنند، و همچنین یک اصل از جهان را توصیف می‌کنند که دانشمند بزرگ سر آیزاک نیوتن کشف کرد. اکتشافات علمی نیوتن شامل قوانین اساسی حرکت در جهان بود که یکی از آن‌ها می‌گوید:

«هر عملی همیشه عکس‌العملی متضاد و برابر دارد.» وقتی ایده قدردانی را در قانون نیوتن به کار می‌گیرید، می‌گوید: هر عمل شکرگزاری همیشه عکس‌العمل دریافتی را ایجاد می‌کند. و آنچه دریافت می‌کنید همیشه برابر با میزان سپاسگزاری شما خواهد بود. این به این معنی است که خود عمل سپاسگزاری واکنش دریافت را ایجاد می‌کند! و هر چه صمیمانه‌تر و عمیق‌تر احساس سپاسگزاری داشته باشید (به عبارت دیگر، هر چه بیشتر سپاسگزاری کنید) بیشتر دریافت خواهید کرد.

قسمت سوم، نقد و بررسی «کتاب معجزه شکرگزاری ۲۸ روزه»: رشته‌ی طلایی قدردانی

همیشه به خاطر چیزهایی که در زندگی داری شکر کن، نویسنده می‌گوید لحظه‌ای که صبح از خواب بیدار می‌شوی، برای نور صبح، برای زندگی و توانایی‌هایت شکر کن، برای شادی و زندگی‌ات سپاسگزار باش، نویسنده می‌گوید که اگر این کار را نکنید، یعنی هیچ دلیلی برای تشکر پیدا نکنید عواقبش تقصیر شما و خودتان است.

قسمت چهارم، نقد کتاب «معجزه‌ی شکرگزاری»: کشف من

 

در اینجا نویسنده داستان خود را به اشتراک می‌گذارد، نویسنده می‌گوید که او نمونه کاملی است از اینکه وقتی فردی نسبت به قدردانی ناآگاه است، زندگی چگونه است و وقتی قدردانی را بخشی از زندگی خود قرار دهید چه اتفاقی می‌افتد.

نویسنده می‌گوید که اگر شش سال پیش کسی از او می‌پرسید که او یک فرد سپاسگزار است، قطعاً می‌گفت بله، او می‌گفت بله من یک فرد سپاسگزار هستم، وقتی کسی در را به روی من باز می‌کند تشکر می‌کنم. وقتی کسی چیزی به من هدیه می‌دهد تشکر می‌کنم، وقتی کسی برای من کاری انجام می‌دهد تشکر می‌کنم.

اما در واقع من اصلاً سپاسگزار نبودم، حتی نمی‌دانستم قدردانی چیست، و گفتن تشکر در مواقع عجیب و غریب در روزهایی که چیزی دریافت می‌کنید به این معنی نیست که شما سپاسگزار هستید.

نویسنده می‌گوید زمانی که در آن زمان از قدردانی بی خبر بود، زندگی خود را نمی‌گذراند، اما در حال زنده ماندن بود، اما زمانی که سرانجام توانست معنای واقعی شکرگزاری را درک کند زندگی او کاملاً تغییر کرد، شروع به زندگی شاد کرد.

قسمت پنجم، نقد و بررسی کتاب «معجزه‌ی شکر‌گزاری»: جادو را به زندگی خود بیاورید

نویسنده می‌گوید قدردانی را به زندگی خود بیاورید و سپس جادو را وارد زندگی خود خواهید کرد، نویسنده می‌گوید قدردانی می‌تواند روابط شما را به روابط شاد و معنادار تبدیل کند.

نویسنده می‌گوید مهم نیست که چه کسی هستید، مهم نیست کجا هستید، مهم نیست در چه شرایطی هستید، جادوی قدردانی کل زندگی شما را تغییر می‌دهد!

قسمت ششم، نقد کتاب «معجزه‌ی شکرگز‌اری»: آیا زندگی شما جادویی است؟

کلمات نویسنده: همین الان می‌توانید بگویید که واقعاً چقدر از قدردانی در زندگی خود استفاده کرده‌اید. فقط به تمام زمینه‌های اصلی زندگی خود نگاه کنید: پول، سلامتی، شادی، شغل، خانه و روابط. بخش‌هایی از زندگی‌تان که فراوان و شگفت‌انگیز هستند، جایی هستند که از قدردانی استفاده کرده‌اید و در نتیجه جادو را تجربه می‌کنید. هر حوزه‌ای که فراوان و شگفت‌انگیز نیست ناشی از عدم سپاسگزاری است. این یک واقعیت ساده است: وقتی شکرگزار نیستید نمی‌توانید در ازای آن بیشتر دریافت کنید. شما مانع از ادامه جادو در زندگی خود شده‌اید. وقتی شکرگزار نباشید، جریان سلامتی بهتر، روابط بهتر، شادی بیشتر، پول بیشتر و پیشرفت شغل، شغل یا تجارت خود را متوقف می‌کنید. برای دریافت باید داد. این قانون است. شکرگزاری شکرگزاری است و بدون آن، از جادو و دریافت هر چیزی که در زندگی می‌خواهید منع می‌شوید.

قسمت هفتم، نقد و بررسی «کتاب معجزه شکرگزاری ۲۸ روزه»: فرمول جادویی

این بخش با ضرب‌المثل «دانش گنج است، اما تمرین کلید آن است» شروع می‌شود.

  1. فرمول جادویی: عمداً فکر کنید و کلمات جادویی را بگویید، متشکرم.
  2. هر چه بیشتر به عمد فکر کنید و کلمات جادویی را بیان کنید، سپاسگزارم، احساس قدردانی بیشتری خواهید داشت.
  3. هر چه بیشتر به عمد فکر و احساس کنید، فراوانی بیشتری دریافت می‌کنید.

این پایان بررسی/خلاصه کتاب «معجزه‌ی شکرگزاری» است. این کتاب شامل ۲۸ تمرین جادویی است که به شما کمک می‌کند یاد بگیرید که چگونه می‌توانید از قدردانی در زندگی خود برای متحول کردن سلامت، پول، شغل و روابط خود استفاده کنید و چگونه می‌توانید کوچک‌ترین آرزوها و بزرگ‌ترین رؤیاهای خود را محقق کنید.

بخشی از تمرین های کتاب معجزه شکرگزاری

تمرین‌های کتاب معجزه شکرگزاری که به‌صورت روزانه و برای یک دوره ۲۸ روزه طراحی شده‌اند، به ما کمک می‌کنند تا تقریباً مانند تمرینات کششی و ورزشی که در باشگاه برای تقویت یک عضله انجام می‌دهیم، «نگرش سپاسگزاری» را به دست بیاوریم. قبل از شروع تمرین روزانه، اولین چیزی که راندا برن توصیه می‌کند این است که در مورد خواسته‌های خود دقیق باشیم. تقسیم زندگی ما به دسته‌بندی‌های مختلف، دقیقاً آنچه را که ما می‌خواهیم توصیف می‌کند. خود او کار، پول، ثروت، روابط، خواسته‌های شخصی و چیزهای مادی را پیشنهاد می‌کند.

سپس راندا برن در کتاب معجزه شکرگزاری پیشنهاد می‌کند که هر روز صبح، ده چیزی را که به خاطر آن‌ها سپاسگزاریم (ده مورد برتر ما) فهرست کنیم، و سپس بنویسیم که چرا برای آنها سپاسگزاریم! فکر کردن به اینکه چرا برای چیزی سپاسگزار هستیم واقعاً به تمرکز ذهن و تجربه قدردانی واقعی کمک می‌کند. او همچنین پیشنهاد می‌کند که از سنگ قدردانی استفاده کنیم. سنگ قدردانی می‌تواند یک سنگ‌ریزه یا سنگ صاف باشد که می‌توانیم آن را در کف دست خود نگه داریم، یا آن را در کنار تخت خود نگه داریم و هر شب به اتفاقی که در آن روز افتاده است فکر کنیم و برای آن شکرگزاری کنیم. این اعمال قدردانی روزانه افکار مثبت را در ذهن ما تقویت می‌کند و زندگی بهتری پیش روی ما قرار می‌دهد.

۶ تمرین اولی که راندا برن توصیه می‌کند:

– تمرین اول: اولین کاری که باید انجام دهید این است که نعمت‌هایی که دارید، بشمارید. این کار بهتر است صبح‌ها انجام شود.

– تمرین دوم: در یک دفترچه یادداشت یکی از موفقیت‌هایی که به دست آورید بنویسید و از بابت آن خداوند را شکر کنید. همچنین هدف دیگری را انتخاب کنید و راه‌های رسیدن به آن را بررسی کنید. شب‌ها به این فکر کنید که چه اتفاق‌های خوبی در راه رسیدن به این هدف برای شما افتاده است.

– تمرین سوم: سه نفری که با آن‌ها رابطه صمیمانه دارید پیدا کنید و از آن‌ها تشکر کنید. رفتارها و اخلاق‌های خوبشان را به یاد بیاورید. برای دوست داشتن هر کدام از آن‌ها ۵ دلیل بیاورید.

– تمرین چهارم: بابت سلامتی‌تان خدا را شاکر باشید.

– تمرین پنجم: به دوران کودکی‌تان فکر کنید و به همه چیزهایی فکر کنید که بدون هیچ هزینه‌ای برایتان مهیا شده! چیزهایی که خیلی‌ها ممکن است از داشتنش محروم باشند. هر خاطره‌ای که در آن پولی برای شما خرج شده به یاد بیاورید. بابت این‌ها از خدا تشکر کنید.

– تمرین ششم: روز ششم تا آنجا که می‌توانید دنبال چیزهایی باشید که بابت آن‌ها از خدا تشکر کرده‌اید. روز هفتم را هم بدون گفتن جملات منفی به پایان برسانید.

– بقیه تمرین‌های جالب کتاب معجزه شکرگزاری را به همراه توضیحات این ۶ تمرین در متن اصلی کتاب می‌توانید بخوانید.

جملاتی از کتاب معجزه شکرگزاری

وقتی انرژی معجزه‌آسای سپاس‌گزاری را به سوی موقعیتی منفی می‌فرستید؛ موقعیتی جدید به وجود می‌آید و موقعیت قدیمی ناپدید می‌شود. به بیان دیگر؛ وقتی خودتان را به سطحی می‌رسانید که، به‌جای احساس کردن کمبود پول، به دلیل داشتن مبلغی اندک هم از خداوند سپاس‌گزاری می‌کنید؛ موقعیتی جدید در زندگی‌تان به وجود می‌آید، کمبود پول ناپدید می‌شود و پولی بیشتر به شیوه‌ای معجزه‌آسا به زندگی‌تان جذب می‌شود.

همه‌ی احساسات بد و ناخوشایند درباره‌ی پول در واقع پول را از شما دور می‌کند و گردش پول در زندگی‌تان کاهش می‌یابد. همچنین، هر بار درباره‌ی پول احساسی بد و ناخوشایند دارید؛ گردش پول زندگی‌تان را اندکی بیشتر کاهش می‌دهید. اگر درباره‌ی پول احساساتی همچون حسرت، ناامیدی، نگرانی یا ترس را در وجودتان می‌پرورانید؛ پس، نمی‌توانید پولی بیشتر را جذب کنید. برمبنای قانون جذب، دو گونه‌ی مشابه همواره یکدیگر را جذب می‌کنند. به‌این‌ترتیب، اگر ناامید هستید که پول کافی ندارید؛ پس، هرچه بیشتر موقعیت‌هایی ناامیدکننده را دراین‌باره جذب خواهید کرد که پول کافی ندارید. اگر درباره‌ی پول احساس نگرانی دارید؛ پس، هرچه بیشتر موقعیت‌هایی نگران‌کننده را درباره‌ی پول جذب خواهید کرد. اگر درباره‌ی وضعیت مالی‌تان احساس ترس را در وجودتان می‌پرورانید؛ پس، موقعیت‌هایی را بیشتر جذب خواهید کرد که همواره سبب می‌شوند ترس و هراسی را درباره‌ی وضعیت مالی‌تان احساس کنید.

شما باید وضعیت مالی و کمبود احتمالی پول را در زندگی کنونی‌تان نادیده بگیرید؛ اگرچه این کار ممکن است برای شما دشوار باشد. به‌هرحال، بدانید که سپاس‌گزاری‌کردن از خداوند در واقع شیوه‌ای تضمین‌شده برای انجام دادن این کار است. وقتی به دلیل داشتن پولی، هر چند اندک، از خداوند سپاس‌گزار هستید؛ به‌طور همزمان نمی‌توانید درباره‌ی پول احساس ناامیدی داشته باشید.

بهترین ترجمه کتاب معجزه شکرگزاری

راندا برن در کتاب‌های خود به موضوعات مهمی که در زندگی بسیاری از افراد کمرنگ شده است پرداخته، به همین دلیل کتاب‌های او در ایران طرفداران زیادی دارد و تا امروز بیشتر آثار او مورد توجه ناشران مختلف قرار گرفته است. کتاب حاضر با ترجمه‌ی علی اصغری از سوی انتشارات نیک ورزان راهی بازار نشر شده است. همچنین ترجمه‌های متفاوتی از کتاب‌های راندا برن در بازار وجود دارد. کتاب معجزه با عناوین معجزه شکرگزاری و معجزه سپاسگزاری نیز ترجمه شده است. انتشارات نسل نواندیش این کتاب را با ترجمه‌ی سیما فرجی و انتشارات لیوسا با ترجمه‌ی نفیسه معتکف آن را منتشر کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *