پزشکی و دندانپزشکی

نشخوار فکری (Overthinking) چیست و چگونه باید آن را متوقف کرد؟

بیش از حد فکر کردن، که با نام‌های نشخوار فکری و Overthinking هم شناخته می‌شود، مشکلی است که امروزه اغلب مردم با آن مواجه هستند. افراد درگیر با نشخوار فکری موضوعات را بیش از حد معمول تجزیه و تحلیل می‌کنند و در نتیجه‌ی این کار، با افکار و نگرانی‌های منفی دست به گریبان می‌شوند. این نوع از تفکر می‌تواند به وسواس تبدیل شود و بار سنگین اضافه‌ای را به ذهن تحمیل کند.

نشخوار ذهنی یا Overthinking چیست؟

 

وقتی بیش از حد فکر می‌کنید دوست دارید تمام نتایج ممکن را برای یک موقعیت تصور کنید و مسیر رسیدن به همه‌ی آن‌ها را به طور کامل تجزیه و تحلیل کنید. این اتفاق می‌تواند منجر به انفعال مغز شود، تا حدی که دیگر قادر به تصمیم‌گیری یا اقدام برای آن کار نباشید. در نتیجه بهره‌وری و سلامت روانی شما کاملا تحت تاثیر این موضوع قرار می‌گیرد. نشخوار ذهنی می‌تواند در ذهن افکار مزاحم ایجاد کند، تمرکز را از بین ببرد و باعث ایجاد احساس اضطراب یا حتی پارانویا شود.

این عارضه فقط مخصوص بزرگسالان نیست و کودکان و نوجوانان هم می‌توانند به آن دچار شوند. کودکان و نوجوانانی که به Overthinking دچار هستند مشکلات خواب، اضطراب و افسردگی را تجربه می‌کنند و توانایی پیدا کردن دوست را از دست می‌دهند. همچنین عملکرد آن‌ها در مدرسه افت پیدا می‌کند و می‌توانند با مشکلات جدی روبه‌رو شوند.

۶ تکنیک برای توقف نشخوار ذهنی

Mindfulness for Kids: What It Is and 7 Tips To Start – Cleveland Clinic

 

درست است که عارضه‌ی نشخوار ذهنی خیلی آزاردهنده است و می‌تواند مشکلات بزرگی برای شما ایجاد کند، اما خبر خوب اینکه می‌توانید با انجام کارهای ساده‌ای بر آن غلبه کنید و از سلامت ذهن خود محافظت کنید.

۱. ذهن آگاهی

اولین قدم برای مقابله با نشخوار ذهنی پیدا کردن و تشخیص زمان‌هایی است که آن را انجام می‌دهید. وقتی نسبت به افکارتان آگاه باشید، می‌توانید برای بهبود آن‌ها قدم بردارید. یکی از روش‌های موثر در این راه تمرین ذهن آگاهی است. تمرکز بر لحظه‌ی اکنون و پذیرفتن اتفاقات همانطور که هستند، می‌تواند بسیار موثر باشد.

۲. خودتان را مشغول نگه دارید

تکنیک دیگری که می‌تواند به شما کمک کند شرکت در فعالیت هایی است که شما را از افکارتان دور می‌کند. ورزش، مطالعه یا گذراندن وقت با دوستان و خانواده می‌تواند برای شروع عالی باشد.

۳. افکار خود را به اشتراک بگذارید

صحبت با یک درمانگر یا مشاور می‌تواند به شما در درک و مدیریت  افکار و احساساتی که تجربه می‌کنید کمک کند. همچنین می‌توانید این موارد را با دوستان و عزیزانتان به اشتراک بگذارید و از اتفاقاتی که در ذهنتان می‌گذرد برای آن‌ها صحبت کنید.

۴. یاد بگیرید که رها شوید

Learn to let go of your thoughts | Deccan Herald

باید یاد بگیرید و بپذیرید که شما قدرت کنترل همه چیز را ندارید و باید فقط روی مواردی که توانایی تغییرشان را دارید تمرکز کنید. فقط باور داشته باشید که برای آن قسمت‌هایی که تحت کنترل شما نیست قرار است اتفاق شگفت‌انگیزی بیفتد و به سادگی در زمان حال زندگی کنید.

۵. از شبکه‌های اجتماعی و اخبار فاصله بگیرید

How to Use Social Media to Market Your Business: 10 Steps

 

با این واقعیت که زندگی بالا و پایین دارد کنار بیایید و آن را درک کنید. شما منحصربه‌فرد هستید و مقایسه‌ی خودتان با دیگرانی که در شبکه‌های اجتماعی می‌بینید، شما را به هیچ نقطه‌ی خاصی نمی‌رساند. همچنین دنبال کردن بیش از حد اخبار می‌تواند باعث اضطراب و افسردگی شود. پس از اخبار فاصله بگیرید.

۶. مراقبت از خود را تمرین کنید

عشق به خود بهترین روش عشق ورزیدن است. با ورزش، تغذیه‌ی سالم و تکنیک‌های تمدد اعصاب از سلامت جسمی و روحی خود مراقبت کنید.

مرور کلی

بیش از حد فکر کردن یا نشخوار ذهنی یک مشکل رایج در جوامع امروزی است که می‌تواند آثار مخربی بر سلامت و بهره‌وری روان داشته باشد. شما می‌توانید با تشخیص زمان‌هایی که درگیر این عارضه می‌شوید و اقداماتی برای فرار از این افکار، سلامت روان خود را بهبود بخشیده و زندگی شادتری را تجربه کنید. اگر خودتان به تنهایی نمی‌توانید در این مسیر پیش بروید، حتما از یک تراپیست کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *