پزشکی و دندانپزشکی

پشت پرده واردات ۴۵۰۰ یونیت دندانپزشکی

عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان و صادر کنندگان تجهیزات پزشکی، در خصوص واردات ۴۵۰۰ یونیت دندانپزشکی که مجوز آنها تحت عنوان یونیت دندانپزشکی اطفال صادر شده است، توضیحاتی ارائه داد.

محمدرضا ضیایی، در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: از سال ۹۶ اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو نسبت به صدور مجوز واردات ۴۵۰۰ یونیت دندانپزشکی با کد IRC تحت عنوان یونیت دندانپزشکی اطفال اقدام کرد.

وی ضمن گلایه از روند صدور مجوز برای واردات یونیت دندانپزشکی اطفال افزود: اصلاً ما در دنیا کالایی تحت عنوان یونیت دندانپزشکی اطفال نداریم و معتبرترین تولید کنندگان تجهیزات پزشکی در دنیا، یونیت دندانپزشکی اطفال تولید نمی‌کنند.

ضیایی ادامه داد: آنچه در دنیا و ایران تولید می‌شود، یونیت دندانپزشکی بزرگسال است و فقط تُشک بچه روی آن قرار می‌دهند تا کودک قدری بالاتر قرار بگیرد.

وی با اشاره به صدور کد IRC برای واردات یونیت دندانپزشکی اطفال در سال ۹۶ گفت: نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشیم، این است که در زمان صدور مجوز برای واردات یک کالا، باید مدارک لازم را بگیریم که شامل کمپانی سازنده، تصویری از کالا و استانداردهای کالای وارداتی است. در واقع، مجوزها بر مبنای همین سه مدرک صادر می‌شود.

ضیایی افزود: اطلاعاتی که کارشناس مربوطه برای واردات این یونیت‌ها در آن سال صادر کرده، مربوط به یونیت بزرگسال از شرکتی بوده که اصلاً یونیت اطفال تولید نمی‌کند.

وی با عنوان این مطلب که گفته می‌شود خطای کارشناس در صدور مجوز بوده است، ادامه داد: مجوز واردات یونیت دندانپزشکی در حالی صادر شده است که ۳۲ سال است، ۶ تولید کننده داخلی با افتخار مشغول تأمین یونیت‌های با کیفیت دندانپزشکی در کشور هستند و حتی صادرات نیز انجام می‌شود.

عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان و صادر کنندگان تجهیزات پزشکی افزود: صادرات یونیت دندانپزشکی به ۲۰ کشور دنیا انجام می‌شود و ایران وارد دروازه صادرات شده است.

ضیایی با اشاره به بیانات رهبری در حمایت از تولید داخل و ممنوعیت واردات کالایی که مشابه داخلی با کیفیت دارد، گفت: با صدور مجوز واردات ۴۵۰۰ یونیت دندانپزشکی، سهم ۶ شرکت داخلی را به یک شرکت داده ایم که واردات را از مسیر غیرقانونی انجام داده است.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا ۴۵۰۰ یونیت دندانپزشکی اجازه ترخیص گرفته اند یا خیر، افزود: در سال ۹۶ تعداد ۷۵۰ یونیت؛ در سال ۹۷ تعداد ۵۵۰ یونیت؛ سال ۹۸ تعداد ۸۵۰؛ سال ۹۹ تعداد ۹۵۰ و در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ تعداد ۱۶۰۰ یونیت ترخیص شده است و صرفاً ۲۰۰ یونیت همچنان ترخیص نشده است.

عضو هیأت مدیره انجمن تولید کنندگان و صادر کنندگان تجهیزات پزشکی، با عنوان این مطلب که اخباری از وزارت بهداشت بیرون آمده که از ستاد تدابیر ویژه وزارتخانه مصوبه‌ای گرفته اند که یک تعداد از همین یونیت‌های وارداتی را خریداری و به دانشگاه‌های دولتی داده اند، گفت: وزارت بهداشت با خرید کالای خارجی، باعث می‌شود سهم تولید کننده داخلی از بین برود. نهایتاً می‌توانستند شرکت وارد کننده را جریمه و مبلغ جریمه را صرف خرید از تولید کنندگان داخلی می‌کرد و به دانشگاه‌ها هدیه می‌داد.

وی با عنوان این مطلب که موضوع قاچاق کالا مطرح است، ادامه داد: بر اساس بند پ قوانین گمرکی و بند ز قانون مبارزه با قاچاق کالا، اگر اظهار کالا با ماهیت آن مغایرت داشته باشد، حکم کالای قاچاق را دارد. لذا، یونیت‌های وارداتی از سال ۹۶، به عنوان کالای قاچاق محسوب می‌شوند. زیرا، آنچه به عنوان کد IRC صادر شده، با کالایی که وارد شده است، مغایرت دارد.

ضیایی، خواستار بررسی موضوع توسط کارشناسان رسمی دادگستری شد و افزود: این یونیت‌ها در دسترس بوده و قابل بررسی هستند که مشخص شود آیا کالای قاچاق محسوب می‌شوند یا خیر.

وی گفت: اگر فرض بگیریم که یونیت‌های دندانپزشکی اطفال وارد کرده اند، باید در راستای سیاست‌های اقتصادی کشور، ۱۰ درصد از ظرفیت تولید به واردات کالای «تاپ برند» اختصاص یابد. به طوری که نیاز ما سالانه ۱۵۰۰ یونیت دندانپزشکی است که می‌توان حداکثر ۱۵۰ یونیت از کشورهای معتبر اروپایی وارد کرد. اما، یونیت هایی که وارد شده است، از کشور چین هستند.

ضیایی ادامه داد: ضابطه حمایت از تولید داخل در سال ۹۴ توسط اداره کل تجهیزات پزشکی تبیین شده است. یعنی از سال ۹۴، واردات ممنوع شده است.

وی از ترخیص ۴۰۰ یونیت دندانپزشکی در مهر ۱۴۰۱ از گمرک بندرعباس خبر داد و گفت: اداره کل تجهیزات پزشکی بندرعباس به دنبال ابطال کدهای وارداتی است.

ضیایی در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر که چرا از سال ۹۶ که مجوز صادر شده است نسبت به این تصمیم مخالفت نکرده اید، افزود: چون اطلاعات آن بیرون نیامده بود و ما اطلاعی از صدور مجوز و واردات این یونیت‌ها نداشتیم.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا مدیرکل تجهیزات پزشکی اجازه ترخیص داده و آیا امکان لغو مجوز وجود دارد یا خیر، گفت: وقتی این موضوع را مطرح کردیم، مدیرکل تجهیزات پزشکی گفت چاره‌ای نداشتم، چون مجوز واردات صادر شده است.

ضیایی در عین حال از پیگیری موضوع واردات یونیت‌های دندانپزشکی از طریق نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خبر داد و افزود: مدارک این واردات در حال بازبینی است و امیدواریم به نتیجه خوشایندی برسد که تولید کنندگان داخلی دلسرد نشوند.

وی با اشاره به ۶ شرکت تولید کننده یونیت‌های دندانپزشکی در کشور، افزود: این شرکت‌ها حداقل برای ۵۰۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم، اشتغال ایجاد کرده اند و اگر از سوی دولت حمایت نشوند، اشتغال این افراد به مخاطره می‌افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *