کتاب و ادبیات

۱۰ کتاب برتر گرامر انگلیسی برای زبان‌آموزان

توانایی نوشتن شامل بسیاری از فرآیندهای فکری مختلف است، اما شاید مهم‌ترین آن‌ها توانایی درک قواعد دستور زبان یا همان یادگیری گرامر باشد. بسیاری از نویسندگان مشتاق تصور می‌کنند که دانش غریزی آن‌ها از زبان دومشان (در اینجا انگلیسی) به این معنی است که می‌توانند به سادگی چیزهایی بنویسند که به نظر درست برسد، اما در بسیاری از موقعیت‌ها نویسندگان مذکور متوجه خواهند شد که رعایت قواعد دستور زبان بسیار مهم است؛ ضروری‌تر از آنچه در ابتدا تصور می‌کردند. اگر می‌خواهید به زبان انگلیسی چیزی برای عموم بنویسید یا آثارتان را در یک پلتفرم تأثیرگذار منتشر کنید، ضروری است که قوانین گرامری مناسب حاکم بر زبان انگلیسی را بیاموزید. توانایی انتقال مؤثر افکار خود مهارتی است که باید تقویت شود و این مهارت تنها از طریق تسلط بر دستور زبان به دست می‌آید. در واقع دستیابی به این تسلط سال‌ها طول می‌کشد و تمرین می‌خواهد. با این حال، از نظر اینکه چگونه می‌توانید افکار خود را به خوبی منتقل کنید و با دیگران ارتباط برقرار کنید، در نهایت نتیجه فوق‌العاده‌ای دارد. دسترسی به بهترین کتاب‌های گرامر انگلیسی مطمئناً به شما کمک می‌کند تا درک خود را از تفاوت‌های ظریف زبان کامل کنید. مطالعه در مورد این موضوع می‌تواند فرایند نگارشتان را کاملا متحول کند.

نکات مهم هنگام خرید کتاب گرامر انگلیسی

دوره آموزش گرامر مقدماتی زبان انگلیسی | مکتب خونه

اکثریت قریب به اتفاق کتاب‌های دستور زبان انگلیسی موجود در بازار تقریباً محتوای یکسانی را پوشش می‌دهند. هنگام جستجوی موردی که به بهترین وجه نیازهای شما را برآورده می‌کند، نکات زیر را در نظر بگیرید.

 • طرح‌بندی اطلاعات. برخی از کتاب‌ها محتوا را به شیوه‌ای ساده و سرراست ارائه می‌کنند در حالی که کتاب‌های دیگر دارای مقدمه و خلاصه‌ای برای بخش‌ها یا فصل‌های مختلف هستند. به همین ترتیب، در حالی که برخی از کتاب‌های دستور زبان انگلیسی از فونت‌ها و قالب‌بندی اولیه استفاده می‌کنند، برخی دیگر از سبک‌های مختلفی برای جداسازی و برجسته کردن بخش‌هایی از محتوا استفاده می‌کنند.
 • شامل تمرینات. تمرین‌هایی برای آزمایش پیشرفت شما همیشه ایده خوبی است، به خصوص اگر قرار باشد این کتاب توسط دانش‌آموزانی که برای امتحان آماده می‌شوند استفاده شود. با این حال، اگر صرفاً به دنبال منبعی برای بررسی عدم نکات مرجع گرامری هستید، تمرین‌ها برای شما کاربرد چندانی ندارند.
 • سطح کتاب. تطبیق کتاب با سطح شما یک عامل حیاتی در انتخاب بهترین کتاب گرامر انگلیسی برای شما است. اگر کتاب بسیار پایین‌تر از سطح شما باشد، اطلاعات جدید کمی وجود دارد که می‌توانید از آن به دست آورید. از سوی دیگر، اگر خیلی پیشرفته باشد، ممکن است با درک مفاهیم مشکل داشته باشید.
 • اطلاعات قدیمی. راستش ممکن است تفاوت چندانی بین چاپ چهارم و پنجم یک کتاب نباشد. با این حال، انتخاب بین نسخه اول و هشتم نیاز به بررسی بیشتری دارد. نسخه جدیدتر ممکن است حاوی محتوای برنامه درسی اصلاح شده باشد یا نسخه قدیمی‌تر ممکن است شامل قوانین دستور زبان باشد که دیگر قابل اجرا نیستند.

بهترین کتاب‌های گرامر انگلیسی

۱-The Infographic Guide to Grammar

گرامر انگلیسی

یک عکس اندازه‌ی هزار کلمه ارزش دارد و این کتاب گرامر هم به خوبی از این فلسفه پیروی می‌کند.

این کتاب دارای تصاویر گرافیکی زیادی است که مفاهیم پیچیده گرامری را به شیوه‌ای واقعاً شگفت‌انگیز تجزیه می‌کند و این واقعیت که همه این اطلاعات در قالب نشانه‌های بصری ارائه شده است به جذاب ماندن کتاب کمک می‌کند.

کتاب‌های گرامر اغلب به دلیل خشک و سخت بودن مورد انتقاد قرار می‌گیرند، اما این مشکلی نیست که احتمالاً در این کتاب خاص با آن مواجه شوید.

این کتاب که نوشته‌ی جارا کرن (Jara Kern) است، یک مرجع بصری جامع و جذاب برای یادگیری ابعاد مختلف گرامر انگلیسی است. ضمناً اینفوگرافیک‌های به کار رفته در این کتاب به حفظ کردن مفاهیم در ذهن شما کمک زیادی می‌کند.

نقاط قوت:

 • به طور کامل تصویری و گرافیکی است
 • درک مفاهیم آن آسان است
 • قوانین پیچیده را ساده می‌کند
 • درباره اشتباهات رایج بحث می‌کند

نقاط ضعف:

 • توضیحات مختصر و فشرده

۲- English Grammar in Use

بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی

برای زبان‌آموزان که هدفشان شروع یک دوره خودآموزی برای بالا بردن درکشان از زبان انگلیسی است، این کتاب که توسط ریموند مورفی نوشته شده می‌تواند یک مرجع ساده به همراه مقدار زیادی از تمرینات گرامری باشد.

سبک نوشتاری استفاده شده در این کتاب کاملاً دلپذیر و ساده است به گونه‌ای که برای زبان‌آموزان تمام سطوح قابل درک است. این کتاب همچنین یک کتاب گران قیمت محسوب نمی‌شود و این مسأله آن را به انتخاب اول برای خیلی‌ها تبدیل می‌کند.

با این حال، این کتاب به تک‌تک موضوعات دستور زبان انگلیسی نمی‌پردازد. به عنوان مثال، ساختار جمله آن‌طور که باید به طور کامل مورد بحث قرار نمی‌گیرد. اما، هنوز هم اطلاعات کافی در مورد سایر موضوعات دستور زبان ارائه می‌دهد. این بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی برای ایلتس هم می‌تواند محسوب شود.

نقاط قوت:

 • ایده آل برای خودآموزی
 • ساده نوشته شده
 • نسبتاً مقرون به صرفه است

نقاط ضعف:

 • به اندازه کتاب‌های گرامری دیگر جامع نیست

۳-The Elements of Style

بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی

قواعد اساسی گرامر فقط شما را تا اینجای کار می‌رساند. در یک نقطه خاص، شما باید بفهمید که چگونه می‌توانید این قوانین را اجرا کنید تا بتوانید کمی بهتر بنویسید.

هنگامی که به نقطه‌ای رسیدید که مقدار مناسبی از دانش دستور زبان انگلیسی را به دست آوردید، می‌توانید از این کتاب کلاسیک نوشته ویلیام استرانک جونیور برای پیشرفت خود سرنخ بگیرید.

این کتاب به‌خاطر رویکرد معناگرایانه‌اش و حذف زوائد شهرت زیادی دارد و می‌تواند به‌طور کامل روند نوشتن شما را زیر و رو کند. در واقع این به شما می‌آموزد که چگونه مانند یک نویسنده حرفه‌ای بنویسید، چیزی که می‌تواند به شما کمک کند زمانی که شروع به کار برای انتشار یا یافتن مشتری می‌کنید، بسیار جدی‌تر گرفته شوید.

نقاط قوت:

 • اطلاعات مهمی را ارائه می‌دهد که می‌تواند در زمینه نوشتاری استفاده شود
 • سطح بالاتری از دانش گرامری را فراهم می‌کند
 • یک کتاب کلاسیک با اهمیت تاریخی محسوب می‌شود

نقاط ضعف:

 • فقط برای نویسندگان متوسط به بالا مفید است

۴- Eats Shoots and Leaves

بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی

یکی از رایج‌ترین افسانه‌ها در مورد زبان انگلیسی، یا در واقع در مورد هر زبانی، این است که باید قوانین و مقررات تجویز شده را به شدت رعایت کنید، در غیر این صورت درست نمی‌نویسید.

لین تراس نویسنده این کتاب با اتخاذ رویکردی توصیف گرایانه تر تلاش می‌کند تا این افسانه را از بین ببرد، و از جهات بسیار مسیری کاملاً مخالف گرامرهای متداول را طی می‌کند و ذهنیتی نو از دستور زبان برای مخاطبان خود خلق می‌کند.

اگر می‌خواهید روی ایجاد لحن صدای منحصربه‌فرد خود کار کنید، این کتاب عالی است و به شما کمک می‌کند تا دریابید که چه چیزی را می‌توانید در مورد قواعد دستور زبان آزمایش کنید و در عین حال سبک منسجمی از نثر را حفظ کنید.

نقاط قوت:

 • بر علایم سجاوندی صحیح تأکید می‌کند
 • خواندنش سرگرم‌کننده است
 • رویکرد توصیف گرایانه را اتخاذ می‌کند

نقاط ضعف:

 • افراد طرفدار گرامر تجویزی ممکن است با رویکرد او مخالف باشند

۵- Woe Is I

بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی

چیزی که بیش از همه این کتاب را متمایز می‌کند، این واقعیت است که پاتریشیا اوکانر یک ویراستار است، بنابراین او تصور خوبی از اشتباهات رایجی دارد که نویسندگان در اولین پیش‌نویس های خود مرتکب می‌شوند.

سبک نوشتاری او بر استفاده از زبان انگلیسی ساده تأکید دارد، زیرا اوکانر به ساده‌سازی مفاهیم به جای استفاده از اصطلاحات تخصصی برای پیچیده‌تر کردن آن‌ها معتقد است.

این کتاب با تاکید بر اشتباهات رایجی که ممکن است در گذشته مرتکب شده باشید، به شما کمک می‌کند تا در دنیای نویسندگی خود پیشرفت کنید، و سبک نوشتن سرگرم‌کننده آن باعث می‌شود که بتوانید در اوقات فراغت خود نیز برای سرگرمی آن را بخوانید.

تنها جنبه منفی این کتاب که می‌توانیم به آن فکر کنیم این است که قرار نیست از آن در مورد ظرفیت‌های آکادمیک استفاده شود، اما همچنان می‌تواند راهی عالی برای شکل‌دهی سبک نوشتاری شما باشد.

نقاط قوت:

 • درک آسان سبک نوشتاری کتاب
 • به اشتباهات رایج می‌پردازد
 • روی سبک نوشتار تأکید دارد

نقاط ضعف:

 • متن آکادمیک نیست

۶- English Grammar Workbook

بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی

بعد از اینکه کمی در مورد قواعد گرامر زبان انگلیسی اطلاعات کسب کردید، قدم بعدی این است که تا حد امکان خودتان را آزمایش کنید.

این جایی است که کتاب وندی ویلسون و جیمز اچ بارلو می‌تواند به شما کمک کند.

این کتاب شامل تعدادی تمرین و کاربرگ آزمایشی است که می‌تواند روشی مفید برای ارزیابی پیشرفت شما در گرامر باشد.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که این کتاب با کلید پاسخ همراه نیست، بنابراین باید منابع دیگری برای این کار پیدا کنید. صرف‌نظر از این، اگر می‌خواهید بدانید از زمانی که سفر خود را به عنوان یک نویسنده شروع کرده‌اید تا کجا پیش رفته‌اید، هنوز گزینه خوبی است.

نقاط قوت:

 • شامل کاربرگ ها و تمرین‌ها می‌باشد
 • درک خوبی از قواعد گرامری ارائه می‌دهد
 • مکمل مفید برای کتاب‌های دیگر

نقاط ضعف:

 • با کلید پاسخ همراه نیست
 • فقط برای ارزیابی گرامر مفید است

۷- The Blue Book of grammar and Punctuation

بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی

این کتاب جامع یک راهنمای بسیار آسان برای خواندن ارائه می‌دهد که می‌تواند مرجعی عالی برای یک زبان‌آموز باشد. احتمالاً در حال حاضر دانش مناسبی در مورد نحوه کار گرامر انگلیسی دارید، اما ممکن است برای حفظ ثبات سبکی در نوشتار خود به چیزی نیاز داشته باشید که به آن مراجعه کنید.

این کتاب برای این نوع استفاده عالی است، و این واقعیت که نسخه‌ها به طور منظم به روز می‌شوند به این معنی است که قوانین گرامری به جای قدیمی بودن، وضعیت فعلی زبان انگلیسی را منعکس می‌کند.

با این حال، کتاب کمی سنگین‌تر است، بنابراین این کتاب را با انتظار یک کتاب جیبی نخرید. همچنین بسیار متراکم است، بنابراین در حالی که افراد از همه اقشار می‌توانند چیزهای زیادی از آن به دست آورند، مطالعه‌ی کل آن کمی زمان می‌برد.

نقاط قوت:

 • راهنمای ساده و آسان برای استفاده
 • نسخه‌هایی که به طور مرتب به روز می‌شوند
 • برای تمام سطوح زبان

نقاط ضعف:

 • بیش از حد حجیم
 • کمی بیش از حد متراکم

۸- Dictionary of English Grammar for Students of Biblical Languages

بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی

اگر می‌خواهید به سمت نوشتن آکادمیک که شامل ترجمه متون کلاسیک است بروید، به کتابی نیاز دارید که بتواند پروژه‌ای با چنین وسعتی را مدیریت کند.

آثار کتاب مقدس به انواع زبان‌ها یافت می‌شود که برخی از قدیمی‌ترین نسخه‌های آن به زبان عبری و یونانی باستان هستند. به دست آوردن درک درستی از این زبان‌ها و نحوه ترجمه آن‌ها به انگلیسی می‌تواند به شما به عنوان یک نویسنده شناخت بسیار بیشتری از زبان بدهد.

با این حال، این کتاب بسیار گران قیمت است، بنابراین تنها در صورتی باید آن را خریداری کرد که قصد ورود به این حوزه بسیار تخصصی را دارید. با این حال، بسیاری از کارهای نوشتاری شامل تجزیه و تحلیل آکادمیک متون مذهبی است، بنابراین اگر در این دسته قرار می‌گیرید، این کتاب می‌تواند افزوده مفیدی برای کتابخانه شما باشد.

نقاط قوت:

 • مناسب برای تفسیر و نگارش مذهبی
 • اطلاعات بسیار دقیق را ارائه می‌دهد

نقاط ضعف:

 • استفاده بسیار خاص
 • تا حدودی بیش از حد زیاد به جزییات پرداخته

۹- Perfect English Grammar

بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی

اتخاذ یک سبک نوشتاری موجز و اقتصادی‌تر می‌تواند دشوار باشد، اما خواندن این کتاب می‌تواند به شما کمک کند گامی در مسیر درست بردارید.

این کتاب می‌تواند به شما کمک کند تا با استفاده از کمترین کلمات ممکن، آنچه را که می‌خواهید بگویید بیان کنید، که جنبه مهم کار به‌عنوان نویسنده است، زیرا اغلب باید به تعداد کلمات خاصی پایبند باشید.

اگرچه ممکن است برخی از افراد این کتاب را تا حدودی خشک بدانند، و یکی از دلایلی که چرا ما آن را در فهرست خود قرار دادیم این است که علیرغم این سبک نوشتاری خشک، واقعاً به طور کامل به قواعد گرامری پیچیده‌تر که شما می‌گویید نمی‌پردازد.

نقاط قوت:

 • یک سبک نوشتاری مختصر را شکل می‌دهد
 • مناسب برای تمامی سطوح زبان
 • ارتباطات روزمره را بهبود می‌بخشد

نقاط ضعف:

 • کمی خشک
 • فقط اطلاعات سطحی زبان را ارائه می‌دهد

۱۰- English Grammar Rules and Mistakes

بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی

یکی از بزرگ‌ترین دلایلی که نویسندگان باید به کتاب‌های دستور زبان انگلیسی مراجعه کنند این است که بتوانند از اشتباهات نوشتاری جلوگیری کنند و این باعث می‌شود این کتاب انتخابی عالی باشد زیرا در مورد برخی از بدترین اشتباهاتی که شما به عنوان نویسنده می‌توانید مرتکب شوید صحبت می‌کند.

ویرایش در این کتاب کمی شلخته است، اما همچنان اطلاعات مفیدی در مورد اشتباهاتی ارائه می‌دهد که می‌توانید برای ارتقای نوشته خود از آن‌ها اجتناب کنید. افراد غیربومی که می‌خواهند به زبان انگلیسی شروع به نوشتن کنند، متوجه می‌شوند که این کتاب برای آن‌ها کاملاً جوابگو است.

نقاط قوت:

 • بهترین گزینه برای غیر انگلیسی‌زبانان
 • به اشتباهات عمده نوشتاری می‌پردازد

نقاط ضعف:

 • تا حدودی ویرایش نشده

سؤالات متداول

باید چند کتاب گرامر انگلیسی را بخوانم؟

اشتباه رایجی که نویسندگان تازه‌کار مرتکب می‌شوند این است که سعی می‌کنند یک کتاب دستور زبان را انتخاب کنند و به آن پایبند باشند، با این فرض که شامل تمام اطلاعات مورد نیاز آن‌ها باشد. در حالی که بسیاری از کتاب‌هایی که در بالا ذکر کردیم، دانش کافی در مورد گرامر انگلیسی را به شما می‌دهند، مهم است که مواد مطالعه خود را متنوع کنید تا بتوانید اطلاعات متعادلی به دست آورید. سعی کنید حداقل از دو یا سه کتاب استفاده کنید تا دستور زبان شما جامع‌تر شود.

آیا این کتاب‌ها فقط برای سخنوران زبان مادری کاربرد دارند؟

برخی از کتاب‌های موجود در فهرست ده کتاب گرامر برتر ما فقط برای افرادی مناسب هستند که قبلاً دانش انگلیسی دارند، اما این مورد برای همه آن‌ها به هیچ وجه صدق نمی‌کند. در واقع تعدادی از این کتاب‌ها به طور خاص برای افرادی نوشته شده‌اند که درک زیادی از زبان انگلیسی ندارند.

چه کار دیگری می‌توانم برای بهبود گرامر خود انجام دهم؟

کتاب‌های گرامر انگلیسی راه بسیار خوبی برای به آموختن ساختار اولیه قوانین زبان انگلیسی هستند، اما آن‌ها تنها نقطه شروع هستند. برای اینکه بتوانید به شیوه‌ای طبیعی‌تر بنویسید، باید انواع دیگر کتاب‌ها را نیز بخوانید. کتاب‌های نثر، مقالات خبری و حتی شعر باید در فهرست خواندن شما گنجانده شوند. این به شما کمک می‌کند تا بر اساس سبک نوشتاری که قصد شرکت در آن را دارید، چرخش صحیح عبارت را به‌دست آورید که می‌تواند مکمل خوبی برای قوانینی باشد که این کتاب‌ها به شما آموزش می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *