علم و تکنولوژی

۵ گوشی عجیب و غریب که فراموش شده‌اند

این روزها گوشی‌های هوشمند از طراحی‌های تکراری و تا حدی خسته‌کننده بهره می‌برند. اما روزی روزگاری شرکت‌های مختلف برای ساخت گوشی‌ها ایده‌های جذاب و نوآورانه‌ای را عملی می‌کردند و در این میان تعدادی گوشی عجیب و غریب هم راهی بازار می‌شد.

مایکروسافت کین

گوشی عجیب

عجیب و غریب بودن یک گوشی همواره به معنای بد بودن گوشی موردنظر نیست اما از طرف دیگر از موفقیت آن هم خبر نمی‌دهد. یکی از این گوشی‌های عجیب مایکروسافت کین است که در نهایت فروش زیادی نداشت و شکست خورد. این گوشی در زمان عجیبی راهی بازار شد. درست قبل از اینکه مایکروسافت تصمیم به سرمایه‌گذاری گسترده بر روی ویندوز فون ۷ را اعلام کند، این گوشی به دست کاربران رسید. اگرچه رابط کاربری آن تا حدی یادآور ویندوز فون است، ولی در کل یک گوشی هوشمند نبود. اما در نهایت این گوشی بسیار کوچک با طراحی عجیب نتوانست توجه کاربران را جلب کند.

موتورولا بک‌فلیپ

گوشی عجیب

برای استفاده از کیبورد فیزیکی در گوشی راه‌های زیادی وجود دارد. مثلا برخی شرکت‌ها از کیبورد کشویی یا چرخان استفاده می‌کردند اما در این میان موتورولا تصمیم گرفت کیبورد موردنظر را در پنل پشتی تعبیه کند. همانطور که احتمالا می‌دانید، طراحی گوشی‌های تاشوی قدیمی طوری است که در صورت بسته بودن گوشی، نمایشگر و کیبورد روی یکدیگر قرار می‌گیرند و در این حالت کیبورد هم در معرض آسیب قرار نمی‌گیرد. اما کیبورد موتورولا بک‌فلیپ در پنل پشتی گوشی قرار داشت و کاربران با چرخاندن آن می‌توانستند این کیبورد را به زیر نمایشگر بیاورند.

هیچ دلیل منطقی برای قرار دادن کیبورد در پنل پشتی گوشی وجود ندارد. به عنوان مثال زمانی که گوشی بسته شده، چرا کاربران باید به کیبورد دسترسی داشته باشند؟

Yotaphone

گوشی عجیب

برخی از ایده‌های عجیب و غریب در واقع ایده‌های خوبی هستند. Yotaphone یک گوشی عجیب بود که می‌خواست مشکلی را با یک روش منحصربه‌فرد حل کند. نمایشگر گوشی انرژی زیادی را مصرف می‌کنند اما آیا یک نمایشگر بسیار ساده برای انجام وظایف معمولی و روزمره می‌تواند این مشکل را حل کند؟

این گوشی در پنل جلویی از یک نمایشگر معمولی بهره می‌برد ولی در پنل پشتی آن یک نمایشگر مبتنی بر جوهر الکترونیکی قرار دارد که کتابخوان‌های الکترونیکی از این فناوری بهره می‌برند. همانطور که احتمالا می‌دانید، این نوع نمایشگرها انرژی بسیار کمی را مصرف می‌کنند. اگرچه این ایده در کنار عجیب بودن تا حدی کاربردی هم بود، ولی کاربران و دیگر شرکت‌ها از آن استقبال نکردند.

توشیبا G450

توشیبا G450

همانطور که در تصویر بالا می‌توانید ببینید، توشیا G450 یک گوشی بسیار عجیب است و در مورد عجیب بودن آن لازم نیست توضیح بیشتری ارائه دهیم. در این گوشی دکمه‌های مربوط به شماره‌ها در دو بخش دایره‌ای شکل تعبیه شده‌اند و طراحی خود گوشی هم یادآوری جعبه‌های لنز چشم است. در کل هرچقدر در مورد عجیب بودن طراحی این گوشی بگوییم، باز هم کم گفته‌ایم.

زیمنس Xelibri 6

زیمنس Xelibri 6

زیمنس در سال ۲۰۰۴ تعدادی گوشی را با برند Xelibri عرضه کرد که در میان آن‌ها Xelibri 6 از عجیب‌ترین طراحی بهره می‌برد. طراحی این گوشی با الگوبرداری از کیس‌های مختص آرایش صورت گرفته است. با باز کردن این گوشی، از یک طرف با یک آینه‌ی کوچک و از طرف دیگر با نمایشگر روبرو می‌شوید. همانطور که در تصویر می‌توانید ببینید، دکمه‌های به صورت دایره‌ای شکل کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

از بین تمام گوشی‌های این فهرست، Xelibri 6 عجیب‌ترین گوشی است زیرا دقیقا به قصد عجیب بودن طراحی شده است. برخی گوشی‌ها می‌خواهند عادی باشند ولی در نهایت عجیب و غریب از آب در می‌آیند ولی زیمنس برای این گوشی از قصد از طراحی بسیار عجیبی استفاده کرده و در این زمینه موفق شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *