کتاب و ادبیات

۸ کتاب جذاب برای هدیه دادن به سلیقه‌های مختلف

یک کتاب خوب می‌تواند شما را با دنیای متفاوتی آشنا کند، ایده‌های جدیدی در ذهن شما به وجود بیاورد و حتی اطلاعاتی درباره‌ی خودتان به شما بدهد؛ به همین دلیل است که کتاب‌ یکی از بهترین هدایایی محسوب می‌شود که می‌توانید به خانواده، دوستان و یا همکارانی که عاشق مطالعه هستند، هدیه دهید. معرفی کتاب خوب برای هدیه البته کار ساده‌ای نیست. خیلی بستگی به روحیات هم هدیه دهنده و هم هدیه گیرنده دارد. کتاب خوب برای هدیه لزوما کتابی نیست که به لحاظ ادبی جزو شاهکارهای تاریخ باشد بلکه باید برای مخاطبش ارزش افزوده‌ای به ارمغان بیاورد.

کتاب هدیه‌ای بسیار ارزشمند است مخصوصا اگر واقعا ذائقه‌ی ادبی طرف مقابلتان را بدانید. کتاب برخلاف دسته‌گل که با گذشت زمان از بین می‌روند، هدیه‌‌ای ماندگار است. کتاب‌ها می‌توانند انواع اطلاعات، داستان‌ها، افکار و احساسات را برخلاف هر چیز دیگری در این جهان حفظ و نگهداری کنند.

طبق تحقیقات، مطالعه‌ی کتاب می‌تواند به کاهش سطح استرس و اضطراب کمک کند و از بروز افسردگی نیز جلوگیری کند؛ چه چیزی بهتر از این‌که شما آرامش کسی که دوستش دارید را ن دنفسردگی جلوگیری کندا با هدیه‌ی خود باعث آرامش کسی که دوستش داریدبه ارمغان آورید.

عموما اگر اشراف کامل به سلیقه‌ی فردی نداشته باشید، بهتر است کتابی هدیه دهید که برای بیشتر سلیقه‌ها مناسب باشد و یا متناسب با روحیه‌ی کنجکاو، پیشرو یا طنز فرد دست به انتخاب کتاب بزنید. در ادامه‌ی این مطلب، ما ۸ مورد از بهترین کتاب‌هایی را که می‌توانید برای هرکسی با هر سلیقه‌ای هدیه دهید، فهرست کرده‌ایم.

چه کتابی هدیه دهیم؟

۱. ۲۱ درس برای قرن ۲۱کتاب برای هدیه

کتاب «۲۱ درس برای قرن ۲۱» اثر روشن‌فکر، تاریخ‌دان و نویسنده «یووال نوح هراری» است که اولین بار سال ۲۰۱۸ منتشر شد. این کتاب تحقیق و تفحصی در مورد مهم‌ترین مسائل امروز است؛ زیرا ما به سمت آینده‌ا‌ی ناشناخته در حرکت هستیم.

کامپیوترها و روبات‌ها چگونه معنای انسان بودن را تغییر می‌دهند؟ چگونه با اپیدمی اخبار جعلی مقابله کنیم؟ آیا ملت‌ها و مذاهب هنوز به‌ هم مرتبط هستند؟ به فرزندان خود چه چیزی بیاموزیم؟ نیروی کار آینده چگونه خواهد بود و چگونه باید خود را برای آن آماده کنیم؟ چگونه باید با تهدید تروریسم مقابله کنیم؟ چرا لیبرال دموکراسی در بحران است؟

مسلما این‌ها سوالات بزرگ و مهمی هستند و این اثر، کتاب جامعی برای دریافت جواب این سوال‌ها است. فصل‌هایی از کتاب در مورد کار، جنگ، ملی‌گرایی، دین، ​​مهاجرت، تحصیل و ۱۵ موضوع مهم دیگر است. درواقع هراری در بیست‌ویک فصل مسائل سیاسی، فناورانه، اجتماعی و وجودی را درهم‌آمیخته و سوالات مهمی که برای زنده ماندن باید از خود بپرسیم مطرح کرده است.

توانایی منحصربه‌فرد هراری در درک اینکه از کجا آمده‌ایم و به کجا می‌رویم تصورات میلیون‌ها خواننده را به خود جلب کرده است.

در قسمتی از کتاب «۲۱ درس برای قرن ۲۱» می‌خوانیم:

«گم‌گشتگی باعث شده در شرایطی آخرالزمانی فکر کنند، گویی شکست تاریخ، در پایان خوشی که برایش تصور می‌شد، می‌تواند فقط به‌عنوان پرتاب آن به‌سوی آرماگدون معنا شود. مغز، ناتوان در واقعیت آزمایی، دودستی به سناریوهای مصیبت‌بار می‌چسبد. مثل کسی که تصور می‌کند سردرد بدی دارد، اما تشخیص داده می‌شود که تومور مغزی کشنده‌ای دارد، بسیاری از لیبرال‌ها می‌ترسند برگزیت و ریاست جمهوری ترامپ نشانه‌ی پایان تمدن بشری باشد.»

۲. من زنم پس حرف می‌زنمکتاب هدیه

کتاب «من زنم پس حرف می‌زنم» جدیدترین رمان عجیب فمینیستی اثر کریستینا دالچر، اولین بار سال ۲۰۱۸ منتشر شد. این کتاب یک داستان هولناک و فراموش‌نشدنی درباره‌ی زنی است که برای محافظت از خود و دخترش کارهای عجیب و شگفت‌انگیزی انجام می‌دهد.

کتاب «من زنم پس حرف می‌زنم» یک رمان فوق‌العاده است که روایت آن در ایالات‌متحده اتفاق می‌افتد و شخصیت اصلی و راوی داستان «ژان مک کللان» می‌بیند که چقدر سریع جهان می‌تواند تغییر کند.

داستان درباره‌ی همه‌ی زنان و دختران آمریکایی است که دستبندی فلزی به آن‌ها وصل شده تا اگر از مرز ۱۰۰ کلمه‌ی گفتاری خود در روز فراتر روند، شوک الکتریکی به آن‌ها وارد ‌شود. در داستان این کتاب اجازه‌ی کار به زنان نمی‌دهند و خواندن و نوشتن به دختران آموزش داده نمی‌شود و تغییرات یکی پس از دیگری اتفاق می‌افتد.

ژان از میزان تمایل مردم برای همراهی با محدودیت‌های جدید شوکه شده است. او نگران آینده‌ی فرزندان خود است، زیرا آن‌ها قوانین جدید را پذیرفته‌اند.

آزادی بهایی دارد؛ ژان دیر می‌فهمد که آزادی ارزشمند است، اما حرف‌های دوستش را جدی می‌گیرد و با انجام هر کاری -حتی قتل- آزادی خود را پس می‌گیرد.

این کتاب هدیه‌ی مناسبی برای افراد آزاد اندیش است و مخصوصا برای زن‌ها کتاب الهام بخشی محسوب می‌شود.

در قسمتی از کتاب «من زنم پس حرف می‌زنم» می‌خوانیم:

«فکر کنید اگر دادگاه‌ها زمان را به عقب برگردانند شما و دخترهایتان کجا خواهید بود؟ به شرایطی که ممکن است در جامعه برای ما به وجود بیاید فکر کنید. به این فکر کنید که یک روز صبح از خواب بیدار شوید و ببینید در هیچ‌چیزی، تاکید می‌کنم در هیچ‌چیزی حق اظهارنظر ندارید. بعد از هرکدام از کلمه‌های آخری کمی صبر می‌کند، دندان‌هایش به هم ساییده می‌شوند.»

 

۳. شرکتکتاب هدیه

کتاب «شرکت» اثر نویسنده، وکیل و سیاستمدار «جان گریشام»، اولین بار سال ۱۹۹۱ منتشر شد. داستان کتاب این است که چگونه یک وکیل جوان و جاه‌طلب خود را در یک شرکت حقوقی تحت مدیریت خانواده‌ای مافیایی می‌‌‌‌‌‌بیند. مدیریت اجازه نمی‌دهد کسی از این سازمان زنده بیرون برود.

شخصیت اصلی داستان «میچ مک دیر»، فارغ‌التحصیل درخشان رشته‌ی حقوق هاروارد است که به یک شرکت حقوقی کوچک مالیاتی در ممفیس می‌‌‌‌‌‌پیوندد. تنها چند روز از شروع کارش می‌‌‌‌‌‌گذرد که دو نفر از همکارانش در یک حادثه‌ی غواصی جان خود را از دست می‌دهند.

قهرمان داستان به‌زودی متوجه می‌شود که سه وکیل دیگر نیز در پانزده سال گذشته فوت کرده‌اند. این باعث می‌شود که او به این اتفاق‌ها مشکوک شود و تصمیم بگیرد که یک بازپرس خصوصی به نام ادی لومکس را استخدام کند تا به او بگوید هر پنج وکیل تحت شرایط مشکوک فوت کرده‌اند. پس از مدتی لومکس هم کشته می‌شود و او با مامور FBI شروع به همکاری می‌کند.

کتاب «شرکت» پس از فروش ۵.۱ میلیون نسخه تا سال ۱۹۹۳، در فیلمی با بازی تام کروز اقتباس شد. تاکنون این کتاب بیش از دوازده میلیون نسخه فروش داشته و به یک مجموعه‌ی تلویزیونی تبدیل‌ شده است. این کتاب را می‌توانید به عنوان هدیه برای افرادی در نظر داشته باشید که روحیه‌ای ماجراجو دارند و از داستان‌های جنایی لذت می‌برند.

در قسمتی از کتاب «شرکت» می‌خوانیم:

«سال گذشته او دانشجوی تازه فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه هاروارد بود؛ مرد جوانی که چندین پیشنهاد کار به او شده بود و آینده درخشانی در پیش رو داشت… اما اکنون در زمره‌ی میلیونرها شمرده می‌‌‌‌‌‌شد… و چندی بعد جانش به خطر می‌‌‌‌‌‌افتاد و برای سرش جایزه تعیین می‌‌‌‌‌‌شد. خیلی عجیب بود، یک سال زندگی چه تغییراتی می‌‌‌‌‌‌توانست پدید بیاورد… به آواز و پایکوبیتان ادامه بدهید، برادران! میچ چرخی زد و از آنجا دور شد.»

 

۴. انعطاف‌پذیری: پرورش استقامت، آرامش و شادیکتاب هدیه

کتاب «انعطاف‌پذیری: پرورش استقامت، آرامش و شادی» اثر نویسنده‌ی پرفروش نیویورک‌تایمز «ریک هانسون» به همراه «فارست هانسون»، اولین بار سال ۲۰۱۸ منتشر شد.

دکتر ریک هانسون با استفاده از روش‌های عملی در تلاقی علوم اعصاب، روانشناسی و تمرین‌های متفکرانه به ما می‌‌‌‌‌‌آموزد که چگونه می‌‌‌‌‌‌توانیم منابع روان‌شناختی پایدار مانند غم و اندوه، قدردانی و شفقت را توسعه دهیم و در این دنیای پرتلاطم به انسان‌های مقاوم تبدیل شویم. وقتی به انسان مقاومی تبدیل شوید، دیگر مهم نیست که زندگی چه چیزی به شما تحمیل می‌‌‌‌‌‌کند؛ در نهایت شما استرس کمتری خواهید داشت و می‌توانید با اطمینان فرصت‌ها را دنبال کنید و در مواجهه با سختی‌ها آرامش و تمرکز خود را حفظ کنید.

این کتاب، راهنمایی کاربردی پر از پیشنهاد‌های ملموس، شیوه‌های تجربی، مثال‌های شخصی و بینش در مورد ساختار ذهن و مغز است و شامل راه‌های موثر برای تعامل با دیگران و ترمیم و تعمیق روابط مهم است. کتاب انعطاف‌پذیری توضیح می‌‌‌‌‌‌دهد که چگونه بر جهت‌گیری منفی مغز غلبه کنید، افکار و احساسات ناراحت‌کننده را رها کرده و استقامت، ارزش، شادی و آرامش درونی را جایگزین آن‌ها کنید.

در قسمتی از کتاب «انعطاف‌پذیری؛ پرورش استقامت، آرامش و شادی» می‌خوانیم:

«سال‌ها بعد، متوجه شدم که این شفقت است؛ تشخیص یا شناخت درد همراه‌ با تمایل به رفع آن، که فرد می‌تواند به خود بدهد به همان اندازه که می‌تواند به دیگران داده شود. به‌وضوح به یاد می‌‌‌‌‌‌آورم که می‌‌‌‌‌‌دانستم که پیشرفت در طول زمان و برای پیدا کردن آن چراغ‌ها و آن مردم و آن شادی بزرگ‌تر به عهده‌ی خودم است. من والدینم را دوست داشتم و علیه کسی نبودم اما برای خودم بودم.»

۵. دختر تحصیل‌کردهکتاب هدیه

کتاب «دختر تحصیلکرده» اثر تاریخ‌نگار و نویسنده تارا وستوور، اولین بار سال ۲۰۱۸ منتشر شد. این کتاب، خاطره‌های فراموش‌نشدنی و سخت خود نویسنده تا سن سی‌سالگی‌اش است که از تحصیل باز می‌ماند، خانواده خود را ترک می‌کند و برای تحصیل به دانشگاه کمبریج می‌رود.

تارا وستوور اولین باری که به کلاس درس رفت، هفده سال داشت. پدرش معتقد بود که آموزش عمومی خطری برای زندگی آن‌ها محسوب می‌شود و اجازه‌ی مدرسه رفتن را به تارا نمی‌داد.

پدرش به مراکز درمانی بی‌اعتماد بود و تارا هیچ‌وقت به پزشک مراجعه نکرد. بریدگی، ضربه‌های شدید و حتی سوختگی ناشی از انفجار، همه در خانه با طب سنتی درمان می‌شد. این خانواده از جامعه‌ی عادی فاصله گرفته بود و هیچ‌کس نمی‌توانست در هنگام خشونت برادر بزرگ‌تر مداخله کند.

تارا ناگهان تصمیم می‌گیرد که متفاوت باشد و سبک جدیدی از زندگی را امتحان کند. او شروع به خواندن ریاضیات و علوم برای شرکت در ACT کرد؛ این آزمون یکی از معروف‌ترین و معتبرترین آزمون‌های داخلی آمریکا است و درنهایت او توانست در دانشگاه بریگهام یانگ پذیرفته شود.

تارا در دانشگاه روانشناسی، سیاست، فلسفه و تاریخ خواند و برای اولین بار در مورد رویدادهای مهم جهان مانند هولوکاست و جنبش حقوق مدنی آموخت. تلاش تارا برای کسب دانش، زندگی او را متحول کرد.

کتاب «دختر تحصیلکرده» از ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۰ در مجله‌ی نیویورک‌تایمز، ۱۳۲ هفته‌ی متوالی در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های غیرداستانی قرار داشت. این رمان سال ۲۰۱۹ برنده‌ی جایزه‌ی الکس شد و دو جایزه از حلقه‌ی ملی منتقدان کتاب دریافت کرد.

در قسمتی از کتاب «دختر تحصیلکرده» می‌خوانیم:

« عملکردم در درس تئوری موسیقی خوب بود ولی در انگلیسی دست‌وپا می‌زدم. معلم زبانم گفت که در نوشتن استعداد دارم ولی زبان نگارشم به طرز نامانوسی رسمی و قلمبه‌سلمبه است. به او نگفتم نوشتن و خواندن را از طریق خواندن کتاب مقدس مورمون و خطابه‌های جوزف اسمیت و بریگم یانگ آموخته‌ام. گرچه مصیبت اصلی‌ام درس تمدن غرب بود.»

 

۶. نیمه‌ی فراریکتاب برای هدیه

کتاب «نیمه‌ی فراری» یک رمان تاریخی از نویسنده‌ی آمریکایی بریت بنت است که اولین بار سال ۲۰۲۰ منتشر شد. این رمان در لیست پرفروش‌ترین آثار داستانی نیویورک‌تایمز، در رتبه‌ی اول قرار گرفت. . این کتاب داستانی است که پیچیدگی‌های هویت، خانواده و تجربه‌ی سیاه‌پوستان در آمریکا را به شیوه‌ای بحث‌برانگیز و جنجالی اما دلسوزانه بررسی می‌کند.

کتاب «نیمه‌ی فراری»، زندگی دو دختر دوقلوی سیاه‌پوست با چهره‌ای روشن است که در شانزده‌سالگی از خانه فرار می‌کنند. آن‌ها در شهری که همگی سیاه‌پوست‌ هستند، زندگی می‌کنند و پوست این دو دختر روشن‌تر از سایر اهالی است.

داستان این کتاب در آوریل ۱۹۶۸ با بازگشت دسیری به ملارد با دختر سیاه‌پوستش «جود»، پس از چهارده سال دوری آغاز می‌شود. قسمت اول کتاب به شرح وقایعی می‌پردازد که باعث شد دسیری و استلا در اوت ۱۹۵۴ ملارد را ترک کنند و اینکه چرا دزیره همسرش «سام وینستون» را در دی سی برای بازگشت به ملارد رها کرد.

این کتاب داستان زندگی آن‌ها را در نسل‌های مختلف دنبال می‌کند؛ زندگی آن‌ها از یکدیگر جدا می‌شود و درعین‌حال درهم‌تنیده است. این کتاب برای کسانی که در اقلیت اجتماع هستند و دنبال راهکاری برای شناخت شخصی و پیشرفت هستند، مفید و خواندنی است.

در قسمتی از کتاب «نیمه‌ی فراری» می‌خوانیم:

«یعنی اینجا جایی برای رنگین‌پوست‌ها در آمریکا بود که سفیدپوست‌ها می‌خواستند آن را جدا نگه دارند؟ اصلا از کجا این تفاوت را تشخیص می‌دادند؟ وقتی دوقلوهای وین به دنیا آمدند، آلفونز دکوییر از دنیا رفته بود، اما ندیده‌های او خواه ناخواه این را از او به ارث برده بودند؛ حتی دزیره پیش از هر پیکنیک در روز مؤسس اعتراض می‌کرد، یا وقتی اسم روز مؤسس در مدرسه می‌آمد، چشم‌غره می‌رفت. انگار اصلا هیچ ربطی به او نداشت.»

۷. عمارت هلندیکتاب برای هدیه

اگر دنبال کتاب برای هدیه به دوست هستید «عمارت هلندی» رمانی است که ارزش خرید دارد. کتاب « عمارت هلندی» رمانی از آن پچت است که اولین بار سال ۲۰۱۹ منتشر شد. داستان کتاب که در طول پنج دهه اتفاق می‌افتد، افسانه‌ا‌ی تاریک درباره‌ی دو فرد باهوش است که نمی‌توانند برگذشته‌ی خود غلبه کنند.

در این کتاب، میو و دنی خواهر و برادرانی هستند که در عمارتی بزرگ در پارک الکینز بزرگ می‌شوند؛ خانه از نام یک خانواده‌ی ثروتمند هلندی که زمانی در آنجا ساکن بودند، به نام عمارت هلندی نام‌گذاری شده است. آن‌ها در یک خانواده ثروتمند بزرگ می‌شوند اما همه‌چیز خود را از دست می‌دهند.

مادر مایو و دنی در جوانی خانواده‌اش را رها می‌کند و آن‌ها توسط پدرشان بزرگ می‌شوند. روزی پدرشان زنی را به نام آندریا اسمیت به خانه می‌آورد و پس از مدتی با او ازدواج می‌کند. پدرشان بیشتر به دارایی‌ها، املاک و مستغلات خود علاقه دارد و به بچه‌هایش توجهی ندارد.

آندریا زن بیوه‌ی‌ ۱۸ ساله‌ای‌ است که پس از ورود به عمارت، عاشق آنجا می‌شود. او. با دو دختر کوچکش وارد خانه می‌شود و رابطه‌ی خوبی با دو فرزند سیریل برقرار نمی‌کند. ورود این نامادری شرور، پایان دوران شیرین کودکی دنی و میو را به دنبال دارد. این داستان زمینه‌ای کلاسیک دارد و هدیه‌ی مناسبی برای افرادی است که از مطالعه‌ی ادبیات کلاسیک لذت می‌برند.

در قسمتی از کتاب «عمارت هلندی» می‌خوانیم:

«همیشه معتقدم که آندریا یک‌لحظه با دیدن من و میو جا خورد، حتی اگر پدرم حرفی از بچه‌هایش نمی‌زد، بالاخره در مورد آن‌ها می‌فهمید. همه در الکینز پارک می‌دانست که چه اتفاقی در عمارت هلندی افتاده است. شاید فکر می‌کرد ما قرار است طبقه بالا بمانیم. آخر او آمده بود تا عمارت را ببیند نه بچه‌ها را. شاید هم حالت چهره‌ی آندریا به خاطر میو بود که پانزده سال داشت و کفش‌های تنیس به پا داشت و بااین‌حال یک سر و گردن از آندریا که کفش پاشنه‌بلند به پا داشت قدبلندتر بود.»

 

۸. مستطاب آشپزیکتاب برای هدیه

بهترین کتاب برای هدیه است نه فقط برای آن‌ها که عاشق آشپزی هستند که علاوه بر آن برای کسانی که شیفته‌ی نثر سلیس و شیرین نجف‌ دریابندری هستند. کتاب «مستطاب آشپزی» اثر مترجم، ویراستار و نویسنده‌ی مشهور «نجف دریابندری» است که هرگز به دانشگاه نرفت -حتی دبیرستان را تمام نکرد- اما به یکی از مشهورترین و مترجمان ادبیات جهان تبدیل شد. این کتاب پس از انتشار با استقبال بسیار زیادی روبه‌رو شد و تاکنون ۳۰ بار به چاپ رسیده است. دریابندری این کتاب دوجلدی را طی هشت سال با کمک همسرش فهیمه راستکار نوشت.

کتاب «مستطاب آشپزی» یک کتاب آشپزی بسیار متفاوت نسبت به بقیه‌ی کتاب‌های آشپزی است و یکی از پرفروش‌ترین و کامل‌ترین کتاب‌های آشپزی در ایران به شمار می‌رود.

نویسنده در قسمتی از کتاب درباره‌ی خواندن کتاب‌های آشپزی می‌گوید: «اولین نکته‌ای که خواننده‌ی گرامی باید بداند این است که هیچ‌کس با خواندن کتاب آشپزی آشپز نمی‌شود؛ اما نکته‌ی دوم این است که هیچ آشپزی و نیز هیچ‌کسی که خیال آشپز شدن داشته باشد از کتاب آشپزی بی‌نیاز نیست.»

دریابندری در این کتاب غذاهای ایرانی، چینی، هندی، ترکی، عربی، اسپانیایی، ژاپنی، ایتالیایی، رومی، فرانسوی و روسی را معرفی می‌کند. در بین مطالب کتاب، اطلاعاتی را درباره‌ی تاریخچه‌ی غذاها و سبک‌های مختلف پخت هر غذا کسب می‌کنید. غذا و تاریخچه‌ی آن برای خیلی از افراد جذاب است و برای هر کسی با هر سلیقه‌ای بخواهید کتابی ارزشمند هدیه بدهید، می‌توانید این کتاب را انتخاب کنید.

در قسمتی از کتاب «مستطاب آشپزی» می‌خوانیم:

«در تقسیم‌بندی هنر آشپزی به سه مکتب ایرانی و چینی و رومی طبعا بعضی شیوه‌های آشپزی مستقل از این مکتب‌ها به‌حساب نیامده‌اند. این شیوه‌ها یا از نوعی هستند که در محیط خاصی محدود مانده‌اند، مانند آشپزی مردم تبت، یا به اقوام بدوی تعلق دارند و مشکل بتوان از آن‌ها به‌عنوان «مکتب » آشپزی نام برد، مانند آشپزی قبایل بومی افریقا و استرالیا. اما گذشته از این‌ها، آشپزی ژاپنی هم، که هنر بسیار پیشرفته‌ای است، در تقسیم‌بندی ما نمی‌گنجد و باید آن را به‌عنوان استثنایی بر این قاعده در نظر گرفت.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *