ورزشی

خشم ایرانیان از خطای بزرگ رییس فیفا

اشتباه بزرگ رییس فیفا در پست اینستاگرامی‌‌‌اش پس از حضور در مراسم افتتاحیه جام خلیج فارس، فراتر از یک خطای قابل‌گذشت است.

به گزارش “ورزش سه”، جانی اینفانتینو، رییس فیفا، یک ماه پس از تحمل انتقادات بسیار از سوی رسانه‌های مختلف، به خصوص اروپایی‌ها، در حول و حوش برگزاری رقابت‌های جام جهانی در قطر، این‌بار با حضور در مراسم افتتاحیه جام خلیج فارس در شهر بصره، با انتشار یک پست اینستاگرامی از مسئولان برگزاری این رقابت‌ها تشکر کرد.

با این حال، اینفانتینو در درج این پیام خطای بزرگی مرتکب شد و اقدام به استفاده از نام جعلی خلیج عربی با الفبای انگلیسی کرد. درحالی‌که او به عنوان یک شخصیت بین‌المللی بنا بر پروتکل‌های بین‌المللی، باید از نام واقعی خلیج فارس استفاده کند.

موضوع کلمه خلیج فارس، یک مسئله قدیمی و حساسیت‌زا در بین ایرانیان است و با وجود تلاش بسیاری از دولت‌های عربی، هرگز بر این اصل تغییرناپذیر خدشه‌ای وارد نشده و در نهایت مسئولان، سیاستمداران و مدیران با توجه به پیشینه بزرگ این اسم، از آن در رویدادهای بین‌المللی استفاده می‌کنند.

با این حال، به نظر می‌رسد با توجه به جو عربی رقابت‌های جام خلیج فارس، که به طرز عجیبی در غیاب کشور ایران هم برگزار می‌شود، اینفانتینو نیز این خطا را در صفحه اینستاگرامش ادامه داده است.

1789316

این رقابت‌ها که در این دوره با توجه به برگزاری آن بلافاصله بعد از ایام جام جهانی، از کیفیت و اعتبار هميشگی هم برخوردار نیست، با حضور تیم‌های عرب‌زبان آسیایی خاورمیانه برگزار می‌شود و محور آن همواره مناقشه‌برانگیز و سیاسی بوده و ایران بارها به شکل‌های مختلف به برگزاری آن تحت لوای اسم جعلی، اعتراض کرده است و جالب اینکه حتی کشورهایی که راهی به خلیج فارس ندارند، برای تقویت موضع سرزمین‌هایی که علاقه‌مند به استفاده از نام جعلی خلیج فارس هستند، در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند.

در این شرایط، حتی حضور رییس فیفا به عنوان میهمان در تورنمنتی که در آن به تمامیت ارضی کشور دیگر، احترام لازم گذاشته نمی‌شود خطاست، چه رسد به اینکه او بخواهد در اینستاگرام پستی هم با مواضع نادرست این کشورها منتشر کند که در این صورت این حرکتی قابل‌توبیخ و یک خطای کاملا استراتژیک از سوی اوست؛ یک ایراد بزرگ از سوی کسی که به عنوان رییس فیفا باید به مناسبات سیاسی و نقشه کشورها احترامی بیش از سایرین بگذارد.

1789317

از روز گذشته، بعد از این پست اینستاگرامی از سوی اینفانتینو، مراجع مختلف در ورزش ایران به اعتراض به رییس فیفا پرداخته‌اند و فدراسیون فوتبال نیز بیانیه‌ای در این باره منتشر کرده است.

این مسئله حتی شب گذشته نیز در پایان بازی لیورپول و ولورهمپتون در برنامه رضا جاودانی مورد بررسی قرار گرفت و درباره آن صحبت شد تا اهمیت بالای آن بر همه علاقه‌مندان به فوتبال آشکار بشود؛ علاقه‌مندانی که تعداد زیادی از آن‌ها پای پست اینفانتینو به اعتراض رسمی به وی پرداخته و درخواست عذرخواهی و تصحیح این خطا از سوی وی را دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *