کتاب و ادبیات

۱۵ کتاب که راه و روش کسب ثروت را به شما می‌آموزند

شاید این نقل معروف را از تولستوی شنیده باشید که گفته است: «پول خوشبختی نمی‌آورد؛ اما بی‌پولی حتما بدبختی خواهد آورد.» پس بیایید منطقی باشیم و خودمان را گول نزنیم. بدون پول احساس خوشبختی نخواهیم داشت.

بی‌پولی هزار مکافات و دردسر با خودش می‌آورد و آرامش فکری را از ما می‌گیرد. بسیاری از ما فکر می‌کنیم در این اوضاع اقتصادی نمی‌توانیم هرگز امکانات رفاهی چندانی در زندگی داشته باشیم و به آرزوهایمان برسیم و یا حتی به این فکر کنیم که برای پولدار شدن نیاز به یک سرمایه‌ی هنگفت اولیه داریم اما شاید خیلی از ما از یک نکته‌ی مهم غافل شده‌ایم و آن راه و روش چگونه پولدار شدن و کسب درآمد است. البته ممکن است برای دریافتن این راه و  روش‌ها به دنبال بهترین کتاب‌های موفقیت و ثروت گشته باشید. بعضی‌ها هم همیشه در جست‌وجوی یک کتاب ثروتمند شدن یا کتاب پولدار شدن می‌گردند که گویا قرار است برای‌شان معجزه کند. گرچه صرفا یک کتاب خاص نمی‌تواند مسیر زندگی مالی شما را دگرگون سازد اما مرور پرفروش‌ترین و مهم‌ترین کتاب‌هایی که در این زمینه نوشته شده‌اند می‌تواند دانشی را در اختیارتان بگذارد که برای قرارگرفتن در مسیر کسب ثروت ضروری است.

کتاب با حرف زدن پولدار شو

پدر پولدار، پدر بی‌پول

کتاب پدر پولدار پدر بی‌ پول از بهترین کتاب های موفقیت و ثروت

پدر پولدار، پدر بی‌پول کتابی به قلم رابرت کیوساکی و شارون لچر است. این کتاب جزء ۱۰ کتاب پرفروش دنیا در سال ۲۰۰۱ میلادی در روزنامه‌های وال‌استریت ژورنال، یو‌اس‌ای‌تودی و نیویورک‌تایمز است و موفق به فروش ۲۶میلیون نسخه تا سال ۲۰۱۶ شده ‌است.

رابرت کیوساکی، نویسنده‌ی کتاب با این جملات اثرش را آغاز می‌کند: «من دو پدر داشتم؛ یکی پول‌دار و دیگری فقیر. یکی از آن‌ها دارای تحصیلات عالی و باهوش بود. او مدرک دکترا داشت و چهار سال دوره‌ی کارشناسی را در کمتر از دو سال به پایان رسانده بود. او برای ادامه‌ی تحصیل بورسیه‌‌ی دانشگاه استنفورد، دانشگاه شیکاگو و دانشگاه شمال غربی شد، اما پدر دیگرم هرگز کلاس هشتم را به پایان نرساند. هر دوی آن‌ها افرادی موفق در زندگیشان بودند؛ به سختی تلاش می‌کردند و درآمدی قابل توجه داشتند. اما نقطه‌نظرهایی کاملا متفاوت در حوزه‌ی امور مربوط به پول داشتند. برای مثال، یکی از آن‌ها می‌گفت عشق به پول ریشه همه‌ی بدی‌هاست و دیگری می‌گفت نبود پول ریشه‌ی همه بدی‌هاست.»

احتمالا شما هم دوست دارید بدانید چه چیزی موجب این همه تفاوت نظر در بین این دو پدر شده است؟ آن‌ها هر دو آموزه‌های مختلفی را به فرزندشان منتقل کردند که بر اساس جهان‌بینی خودشان بود. منظور کیوساکی از این‌که دو پدر دارد یک پدر خود و دیگری پدر ثروتمند دوستش بوده است اما هدف او از این سخنان ترکیب دو نظریه‌ی متفاوت بود که با آن درس بزرگی به تمام مردم دنیا داد؛ پول آن‌قدر ارزش ندارد که برایش کار کنید، کاری کنید که پول به خدمت شما درآید!

رابرت کیوساکی در هاوایی به دنیا آمد و در همان‌جا بزرگ شد. او چهارمین نسل از یک خانواده‌ی دورگه‌ی ژاپنی، آمریکایی است. پدرش رییس آموزش و پرورش ایالت هاوایی بود. رابرت پس از پایان دوره‌ی دبیرستان، در نیویورک به ادامه‌ی تحصیل پرداخت و پس از به پایان رساندن دانشگاه، به نیروی تفنگداران دریایی آمریکا پیوست و به‌عنوان افسر و خلبان هلیکوپترهای سنگین نظامی به ویتنام رفت.

این کتاب ثروتمند شدن بسیار معروف شامل ۸ فصل است که در هر فصل، نویسنده درباره‌ی یک قانون کلی و مهم پولدارشدن با خواننده صحبت می‌کند و نکات اساسی و کاربردی را درباره‌ی مسائل مالی به او گوشزد می‌کند. مطالبی که در فصل‌ها آورده شده، به شما کمک می‌کند تفاوت دارایی و بدهی را متوجه شوید و راه کار کردن پول برای خودتان را پیدا کنید.

در بخشی از این کتاب ثروتمند شدن می‌خوانیم:

پول شکلی از قدرت است، اما آن‌چه قدرتمندتر از آن است، آموزش مالی است. پول می‌آید و می‌رود، اما اگر در مورد چگونگی کارکرد پول آموزش دیده باشی، بر آن قدرت پیدا می‌کنی و می‌توانی شروع به ثروت‌سازی و ثروت‌اندوزی کنی. علت اینکه تفکر مثبت به تنهایی در این زمینه کارآیی ندارد این است که اکثر مردم به مدرسه می‌روند، اما هرگز در مورد کارکرد پول چیزی یاد نمی‌گیرند؛ به همین سبب عمر خود را صرف کار کردن برای پول و کسب درآمد می‌کنند.

بزرگترین راز کسب ثروت در طول تاریخ

کتاب بزرگترین راز کسب ثروت در طول تاریخ از بهترین کتاب های ثروتمند شدن

کتاب بزرگترین راز کسب ثروت در طول تاریخ، اثر دکتر جو ویتالی است که در ایران توسط ابوذر کریمی ترجمه و توسط انتشارات نسل نواندیش چاپ و منتشر شده است. جو ویتالی، این کتاب را به جان هریچاران، نویسنده‌ی پرفروش کتاب، راهنمای معنوی تقدیم کرده است.

این کتاب از بزرگترین رازی که انسان‌های ثروتمند آگاهانه یا ناخودآگاه از آن استفاده می‌کنند تا جذب ثروت را به زندگی‌شان سرعت و قطعیت بیشتری ببخشند، صحبت می‌کند. اما این چه رازی است که او از آن صحبت می‌کند؟ این راز چیزی نیست جز بخشش. بله درست است بخشش پول، حتما می‌پرسید چگونه؟ بخشش پول به کسانی که کمک‌تان می‌کنند، دنیای درونی شما را لطیف‌تر می‌سازد. این پول را به کسانی ببخشید که الهام‌بخش شما در زندگی هستند و به شما خدمت می‌کنند و عشق می‌ورزند. پول را ببخشید بدون این‌که انتظار بازگشت آن‌ را داشته باشید اما این را بدانید که پولتان چند برابر بازمی‌گردد.

جوزف ویتالی یا جو ویتالی متولد ۱۲ دسامبر ۱۹۵۳ نویسنده، سخنران و موسیقی‌دان اهل آمریکا است. او به عنوان بازمانده‌ی سوء رفتارهای خانگی، در سنین جوانی به کتاب‌خوانی علاقمند شد. او کتاب را منبع آرامش و خرد می‌داند. زمانی که او در خیابان‌های دالاس کارتن‌خواب بود همواره مشتاق و علاقمند خواندن کتاب بود. کتاب‌های متافیزیک و تفکر مثبت او را به سمت استفاده از قانون جذب برای رشد و ترقی سوق دادند.

در بخشی از این کتاب ثروتمند شدن می‌خوانیم:

آیا می‌خواهید بدانید همیشه ثروتمند خواهید بود یا نه؟ راه ساده‌ای برای فهمش وجود دارد. فقط به این سوال پاسخ دهید: آیا شما آزادانه، منظم، سخاوتمندانه، بدون انتظار بازگشت و با رضایت قلبی می‌بخشید؟ اگر پاسخ بله بدهید، احتمالا از قبل نیز ثروتمند بوده‌اید. اگر به هر بخش از سؤال پاسخ ندهید، پس سعی کنید به دوباره تلاش کردن. شروع کنید به آزادانه، منظم، سخاوتمندانه، بدون انتظار بازگشت و با رضایت قلبی بخشیدن.

سنگفرش هر خیابان از طلاست

کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست

کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست، اثر کیم.وو.جونگ میلیاردر کره‌ای است که در ایران با ترجمه‌ی محمد سوری به چاپ رسیده است. این اثر پرفروش‌ترین کتاب ثروتمند شدن به زبان کره‌ای است و شامل پندهایی برای جوانان کره‌ای است؛ اما بالاتر از آن پیامی جهانی دارد؛ بنابراین کم‌کم بسط پیدا کرد و جهانی شد.

جونگ، رییس شرکت دوو است و در خصوص این کتاب می‌گوید: «هر جا می‌روم، بلافاصله متوجه می‌شوم پول باید چگونه به ‌دست‌ آید. درجایی برای خنده گفتم سنگفرش هر خیابان از طلاست، بنابراین من فقط آن را جمع می‌کنم. البته، هیچ جایی در دنیا نیست که خیابان‌هایش با پول فرش شده باشد. پول در آوردن در دنیا کار راحتی نیست و این کار به تلاش فراوان و سخت نیاز دارد.»

او به‌عنوان ثروتمندی خودساخته تجربیات ارزشمند خود در دنیای کسب و کار را جمع کرده و با خوانندگانش به اشتراک می‌گذارد. کتاب از ۴ قسمت و ۵۲ فصل تشکل شده است. هر فصل به طور خلاصه موضوعی را در این خصوص بررسی می‌کند.

کیم وو چونگ، بعد از جنگ ویران کننده‌ی کره، از هیچ شروع کرد و یکی از بزرگترین شرکت‌های جهان را ساخت. او بنیانگذار و رییس دوو (Daewoo) است. این مرد ۵۵ ساله با نگرش حرفه‌ای، تقریبا به همه‌ی نقاط جهان دسترسی دارد و بیش از نیمی از سال را به سراسر جهان سفر می‌کند تا فرصت‌های ممکن را کشف کند. او یک ریسک کننده‌ی جسور در جهان سوم محسوب می‌شود. کیم به جای این‌که یک نمایش انفرادی را به صحنه ببرد، با استخدام بیش از ۹۰.۰۰۰ کارمند و پرورش روحیه‌ی خلاق و جسورانه‌ی خود به آن‌ها کارایی خود را چندین برابر کرده است .

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

در آن ‌وقت حتی یک سکه هم در جیبم نبود، اما رویاهای بزرگی در سر داشتم، من هنوز به خوبی احساساتم در آن زمان را به خاطر می‌آورم، مانند حسی که در نیمه‌شب به هنگام ترک کتابخانه و یا بازگشت به خانه پس از یک روز سخت کاری داشتم، به آسمان نگاه می‌کردم و آن را مال خودم می‌دیدم، می‌توانستم آن را در آغوش بگیرم، هیچ‌چیز در آن زمان برای من غیرممکن نبود، طراوت و نشاط جوانی در من موج می‌زد و قلبم را با آرزوهای بزرگ پر کرده بود، هیچ‌چیز نمی‌توانست من را از حرکت باز دارد.

 

بی‌خانمانی که میلیاردر شد

کتاب بی‌ خانمانی که میلیاردر شد

کتاب بی‌خانمانی که میلیاردر شد، اثر مشترک آندرس پیرا به همراه جو ویتالی است. آنها در این کتاب ثروتمند شدن شما را با هجده اصل اساسی و مهم برای کسب ثروت و ایجاد فرصت نامحدود آشنا می‌کنند. آندرس یکی از موفق ترین سرمایه‌گذاران املاک در تایلند است و شرکت او به اسم Condos & Homes موفقیت بسیاری کسب کرده است. او از یک فرد بیکار و بی‌خانمان که شب‌ها در سواحل تایلند می‌خوابید و پول غذای خود را نداشت، به یکی از میلیاردرهای تایلند تبدیل شده است و این اثر را در ۱۸ اصل و با الهام گرفتن از تغییرات گسترده‌ی زندگی خود نوشته است.
نکته‌ی مهم این کتاب این است که هر اصل شامل تمرینات عملی است که می‌توانید انجام دهید و پیشرفت خود را پله به پله ببینید. شما با خواندن و عمل کردن به تمرینات این کتاب می‌توانید به هرکسی که می‌خواهید تبدیل شوید، هرکاری که می‌خواهید بکنید و هرجایی که می‌خواهید بروید.

آندرس پیرا یک مشاور و سرمایه‌گذار املاک در جزیره‌ی پوکت، در تایلند است. یک آدم خیرخواه و بشردوست است که به بخشش علاقه‌مند است. طی دهه‌ی اخیر، او موفقیت‌های بزرگی در کسب‌وکارش به دست آورده است. شرکت او در پوکت به نام Condos & Homes پیشرفت‌های بسیار زیادی را برای جزیره‌ی پوکت به وجود آورده است. این شرکت در سال ۲۰۰۴ ثبت گردید تا به پیشرفت اقتصاد کمک کند و به جوانان کمک کند تا زندگیشان را متحول کنند.

میزان ارزش شرکت‌های آندرس پیرا تا الان یک میلیارد و هشتصد میلیون بت تایلند است. او یک تاجر است و پولش را در باشگاه ورزشی، دفتر وکالت، پمپ‌بنزین، چند کافی‌شاپ سرمایه‌گذاری کرده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

او می‌داند چگونه پول دربیاورد، شوق انجام کاری را در دیگران به وجود بیاورد و موفقیت کسب کند به‌طوری‌که تابه‌حال کسی مثل او را ندیده‌ام. وقتی برای اولین بار همدیگر را دیدیم، همان‌طور که دکتر جو ویاتل و باب پراکتور را نقد کرده بود، با علم و اشتیاقش برای یادگیری بیشتر، مرا نقد کرد. کتابی که در دست دارید داستان گیرای آندرس به همراه اصول اصلاح‌شده برای موفقیت است که در آن زمان، بیشتر افراد آن را رد می‌کردند و انجام نمی‌دادند.

۱۰۰ قانون بی‌چون و چرا برای موفقیت در تجارت

کتاب ۱۰۰ قانون بی‌چون و چرا برای موفقیت در تجارت

برایان تریسی، نویسنده‌ی این کتاب ثروتمند شدن نامی آشنا برای خوانندگان ایرانی است. او همان نویسنده‌ی کتاب قورباغه‌ات را قورت بده است. تریسی در کتاب ۱۰۰ قانون بی‌چون و چرا برای موفقیت در تجارت، حاصل سال‌ها درایت و تجارب شخصی خود را با شرکت‌ها و اشخاص موفق با شما در میان می‌گذارد.

در توضیح بیشتر محتوای کتاب بهتر است نگاهی به مقدمه‌ی آن بی‌اندازیم. تریسی در مقدمه می‌گوید: «شاید بهترین خبر در زمینه‌ی موفقیت تجاری این باشد که طبیعت خنثی است. اگر شما کار سایر اشخاص موفق را بکنید، به همان نتایجی که انسان‌های موفق به آن دست یافته‌اند می‌رسید و اگر کار آن‌ها را نکنید، موفق هم نمی‌شوید. موضوع به همین سادگی است. بعضی از این قوانین به نظر ساده و مسلم می‌رسند. بعضی‌ها به شکل‌های مختلف تکرار می‌شوند. اشتباه نکنید و آن‌ها را مورد بی‌توجهی قرار ندهید. موفقیت عظیم از آن کسانی است که اصول را رعایت می‌کنند.»

برایان تریسی، سخنرانی برجسته و نویسنده‌ای مشهور است. وی رییس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت برایان تریسی اینترنشنال است. او این شرکت را در سال ۱۹۸۴ در شهر ونکوور کانادا بنیان نهاد. این شرکت به ارائه خدمات مشاوره‌ای در زمینه‌ی رهبری، فروش، اعتماد به نفس، هدف‌گذاری، راهبرد، خلاقیت و روان‌شناسی موفقیت می‌پردازد. او سمینارهای مختلفی را در مورد رهبری، فروش، مدیریت مؤثر و استراتژی کسب‌و‌کار برگزار کرده است. غیرممکن است در ایران بخواهید موفق شوید، اما نام برایان تریسی را نشنیده باشید.

در بخشی از این کتاب ثروتمند شدن می‌خوانیم:

کسى به عمد شکست خوردن را برنامه‌ریزى نمى‌کند. کسى به عمد تصمیم نمى‌گیرد که زندگى ناموفقى داشته باشد. اما اگر آن‌طور که مى‌خواهید تصمیم نگیرید، تحت تأثیر قانون تصادف و حادثه زندگى مطمئنى نخواهید داشت. در این صورت، آنچه براى شما در زندگى اتفاق مى‌افتد، مجموعه‌اى از حوادث و اتفاقات است که روى آن‌ها کنترلى ندارید.

 

تکنیک‌های جذب ثروت

کتاب تکنیک‌های جذب ثروت

کتاب تکنیک‌های جذب ثروت نوشته‌ی مهدی شهابی، نویسنده‌ی ایرانی است. این کتاب شامل تکنیک‌ها و تمریناتی است که با عمل به آن‌ها می‌توان در مسیر موفقیت و جذب ثروت قرار گرفت.

شهابی در این کتاب می‌گوید: «زندگی پر از فرصت‌های طلایی است ولی آیا می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید؟! یا با بیان جملاتی مانند نه اکنون وقت ندارم، زمان ندارم، گرفتارم و چالش‌های زندگی‌ام به ‌قدری زیاد است که فرصت مطالعه ندارم، این فرصت‌ها را از دست می‌دهید؟! متأسفانه این گفتگو و نجواهای درونی ما انسان‌ها در عصر جدید است که باعث شده از فرصت‌ها نتوانیم به ‌خوبی استفاده کنیم و اغلب با برچسب گرفتاری یا نداشتن زمان، به‌‌راحتی آن‌ها را از دست می‌دهیم.»

شاید شما در اطراف خود بارها با موقعیت‌های شگفت‌انگیز و افراد موفقی که بدون پشتوانه‌ی مالی و به ‌صورت خود ساخته، جاذب پول و ثروت هستند برخورد کرده و جوابی برای چگونگی آن نیافته باشید. چرا برخی از افراد به هر چیزی که دست می‌زنند به طلا تبدیل می‌شود؟ و چرا هرجا می‌روند، پول و ثروت هم به دنبال آن‌ها دوان‌ دوان می‌آید؟

در بخشی از کتاب تکنیک‌های جذب ثروت می‌خوانیم:

یکی از مهم‌ترین نکات برای کسب موفقیت و جذب ثروت، تکنیک خودشناسی است. وقتی که انسان بتواند از خود و توانایی‌های خویش درکی واقعی داشته باشد، می‌تواند بسیاری از قوانین دیگر جهان هستی را به ‌راحتی باور کند. به ‌عبارت ‌دیگر، قوانین برای وی بهتر قابل ‌درک و فهم خواهد بود. وقتی به دنبال خود واقعی خویش باشیم و بفهمیم از کجا آمده‌ایم، به کجا می‌رویم و آمدنمان برای چه کاری بوده، به منبع و سرچشمه‌ی واقعی خودمان بیشتر فکر خواهیم کرد و بیشتر آن را خواهیم شناخت.

 

چرا باهوش‌ها پولدار نمی‌شوند؟

کتاب چرا باهوش‌ها پولدار نمی‌شوند؟

کتاب چرا باهوش‌ها پولدار نمی‌شوند؟ اثر علی ایرانمنش است. ایرانمنش در این اثر متفاوت تلاش کرده است تا به شما کمک ‌کند چالش‌های مسیر ثروتمند شدن را بشناسید و برای اصلاح آن قدم بردارید و به این پرسش که چرا خیلی از افراد با وجود هوش زیاد و تلاش مداوم جهت کسب پول و ارتقاء اجتماعی، با مشکل مواجه می‌شوند، پاسخ داده است.

او با ذکر دلایلی کاملا منطقی و ملموس به شما نشان می‌دهد که هوش و استعداد می‌تواند بعضی اوقات تأثیر منفی و معکوس در کسب درآمد و رسیدن به موقعیت‌های اجتماعی بالا بگذارد و اوضاع آنقدرها هم که باهوش‌ها فکر می‌کنند به سود آن‌ها نباشد! اتفاقا بسیاری از افراد عادی با شایستگی متوسط و میزان مطالعه پایین که آموزش حرفه‌ای هم ندیده‌اند، موفقیت بیشتری به دست می‌آورند.

کتاب ضمن بررسی نکات گفته شده، راهکارهایی ارائه می‌دهد تا کمک کند نه تنها مشکلات حاصل از هوش زیاد را برطرف کنید، بلکه از جنبه‌های مثبت آن هم استفاده نمایید. اگر ایده‌های عالی و استعدادهای زیادی دارید و برای رسیدن به موفقیت، پول و موقعیت اجتماعی بالا از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنید، اما تا به حال به آنچه لیاقتش را دارید نرسیده‌اید، این کتاب را از دست ندهید.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

اگر من شخصی با هوش اندک باشم نباید تصور کنم که برای پس‌انداز مالی در هیچ زمینه یا شکلی ناتوان هستم و بالعکس اگر دارای بالاترین بهره‌ی هوشی هم باشم نباید تصور کنم که دارای ویژگی یا مزیت خاصی هستم. او ادامه می‌دهد من تصور می‌کردم که افراد باهوش دارای ثروت بیشتری باشند و فکر می‌کردم چنین افرادی اشتباهات کمتری مرتکب می‌شوند ولی وقتی نتایج مشخص شدند، گفتم نکند دچار اشتباه شده باشم!؟ اما کاملا ثابت شد که نتایج درست هستند و هیچ اشتباهی صورت نگرفته است.

رسیدن به استقلال مالی

کتاب رسیدن به استقلال مالی

برایان تریسی در کتاب صوتی رسیدن به استقلال مالی، از روش‌ها و تکنیک‌های عملی و اثبات شده‌ای حرف می‌زند تا شما بتوانید کسب و کاری پر رونق را شروع کنید.

تریسی در این کتاب ثروتمند شدن نوید می‌دهد که رسیدن به استقلال مالی امری غیرممکن نیست و مطمئنا همه‌ی شما می‌توانید به این استقلال دست یابید. چرا که ما در دوران طلایی تاریخ هستیم و در بزرگترین و بهترین دوران بشریت متولد شده‌ایم. هرگز و در هیچ زمانی از تاریخ این امکان وجود نداشته که درصد زیادی از جامعه با تنوع سطوح درآمدی، تجربه و تحصیلات بتوانند پولدار شوند.

در قسمتی از کتاب صوتی رسیدن به استقلال مالی می‌شنویم:

برای پول ارزش قائل باشید، پول برای خودش شخصیت دارد، به ویژه پولی که از راه صحیح به دست آمده باشد، پس هر جایی نمی‌رود، فقط جایی می‌رود که به او احترام گذاشته شود، پس در جایی که قدرش را ندانند نمی‌ماند. پس پول جایی می‌رود که به او عشق ورزیده شود. جایی که به او احترام گذاشته و ستایش شود.

 

تمام روش‌های پولدار شدن

کتاب تمام روش‌های پولدار شدن

کتاب تمام روش‌های پولدار شدن، اثر علی‌اکبر علیزاده است. او در این کتاب سعی کرده تا روش‌های پولدار شدن را به شما بیاموزد به این صورت که با ارائه‌ی تکنیک‌هایی به منظور غلبه بر ترس و تنبلی در هر سنی و با تلاش کمتر، پول بیشتری به دست آورید.

علیزاده با مطالعه‌ی بیش از ۳۰۰ کتاب درباره‌ی ثروتمند شدن، باور‌های مالی‌ خود را تغییر داده و با استفاده از قانون جذب، توانست اندوخته‌ی مالی خود را افزایش دهد، اما با این اتفاق نه‌تنها به موفقیت مالی چشم‌گیری دست پیدا نکرد بلکه دائم متحمل شکست‌های سخت شد. تا اینکه سرانجام جمله‌ای از رابرت کیوساکی وضعیت مالی او را متحول کرد: «اگر می‌خواهید به موفقیت مالی برسید باید روش مخصوص خودتان را پیدا کنید.»

حالا علیزاده می‌خواهد با استفاده از تجربیات خود، موفقیت مالی و پولدار شدن را در قالب ماجرا‌هایی کوتاه توضیح دهد تا شما به درک بهتری از روش‌های پولدار شدن دست یابید. ماجرا‌هایی که همگی برگرفته از حقیقت هستند.

در بخشی از کتاب تمام روش‌های پولدار شدن می‌خوانیم:

کاظم گفت: راست می‌گویی فرهاد. ما که از بی‌پولی خیلی رنج کشیدیم. پدرم سرطان داشت و به خاطر بی‌پولی نتوانست خرج درمانش را بدهد و فوت کرد. مادرم مجبور شد به خاطر بی‌پولی با کسی که اصلا دوستش ندارد ازدواج کند. خودم به خاطر بی‌پولی یک دنیا عقده و آرزوی برآورده نشده دارم. راستی بچه‌ها آیا شما هم از بی‌پولی رنج می‌کشید؟ فرهاد گفت: ما هم خیلی از بی‌پولی رنج کشیدیم. پدرم راننده نیسان بود که تصادف کرد و دستش فلج شده است. تازه نیسان را هم با کلی قرض خریده بودیم. مادرم از بی‌پولی پدرم آنقدر جوش می‌زند که دائم مریض است. من هم مثل کاظم از بچگی آرزوهایی دارم که هرگز برآورده نشده است. من آرزوهای بزرگی دارم که فقط با پول برآورده می‌شود. مثل ماشین آخرین سیستم. خانه ویلایی بزرگ با درختان سر به فلک کشیده و خدمتکاران زیاد.

 

موضوع پول نیست

کتاب موضوع پول نیست

کتاب موضوع، پول نیست اثر باب پراکتور است. او در تلاش است تا به همه‌ی کسانی که شوق یادگیری دارند نشان ‌دهد که چگونه می‌توانند تمامی جنبه‌های زندگی خود را تغییر دهند. این کتاب پرفروش الهام‌بخش افراد زیادی در سراسر دنیا بوده تا زندگی‌ای را تجربه کنند که روزی واقعا آرزویش را داشته‌اند. پراکتور، راه و روش تازه‌ای را در بحران تغییرات اقتصادی کنونی در اختیار آن گروه از خوانندگان قرار داده است که تلاش دارند تا نظم و تعادل جدیدی در زندگی خود وارد کند.

باب پراکتور استاد معروف موفقیت فردی و مالی است که در  سراسر جهان شناخته شده است. او بیش از ۵۰ سال است به تدریس روش‌های موفقیت به مردم می‌پردازد و امروزه یکی از ثروتمندترین و مشهورترین سخنرانان و نویسندگان جهان است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

در همه‌ی صنایع، مجریان عالی‌رتبه هر کاری که در توان داشته‌ باشند انجام می‌دهند، زیرا این افراد عاشق انجام آن کار هستند. برای این افراد، کار خودش نوعی پاداش است. این مجریان عالی‌رتبه درک کرده‌اند که چگونه ارزش بیافرینند و از انجام آن لذت ببرند. آن‌ها تنها برای کسب پول کار نمی‌کنند، اما مهم این است که بفهمیم نمی‌خواهند مجانی کار کنند. از بیرون به این موضوع نگاه کنید، ممکن است این موضوع به سختی درک شود. اگر شخص ثروتمندی نیاز به پول بیشتری نداشته باشد و کاری که انجام می‌دهد به منظور کسب پول بیشتر نباشد، پس چرا آن کار را انجام می‌دهد؟ تصور غلط عمومی این است که اگر شما پول جمع کنید پس می‌توانید دست از کار کردن بکشید. اما این نظر شخصی عاری از دیدگاه ثروت‌گرایی است.

 

۲۱ راز میلیونرهای خودساخته

 کتاب ثروتمند شدن

کتاب ۲۱ راز میلیونرهای خودساخته اثر نویسنده‌ی معروف برایان تریسی است. آنچه که قرار است در این کتاب ثروتمند شدن یاد بگیرید می‌تواند زندگی شما را متحول کند. کتاب شامل ایده‌ها و راهبردهایی است که جایگاه پرش به سوی موفقیت‌های مالی برای میلیون‌ها مرد و زن در هر دوره‌ای از زندگی بوده است. به کارگیری این اصول، ساده، مؤثر و تقریبا آسان است. هر یک از آن‌ها حاصل پژوهش‌های جامع و مصاحبه با میلیونر‌های خودساخته است.

بیش از ۹۰ درصد افراد موفق امروز، در آغاز فقیر یا تقریبا فقیر بوده‌اند. هر میلیونر خودساخته به طور متوسط ۲ الی ۳ بار ورشکست یا تقریبا ورشکست شده است. اکثر افراد ثروتمند بارها با شکست مواجه شده‌اند تا اینکه نهایتا از فرصت مناسب استفاده کرده‌اند و آن را به موفقیت مالی تبدیل نموده‌اند. اگر تمامی مطالب و اصول این کتاب را در زندگی خود اجرا کنید، صددرصد جواب می‌گیرید.

در بخشی از می‌خوانیم:

تصویری از آینده‌ی بلند مدت خود خلق کنید. هر چه تصویر مربوط به تندرستی، خوشحالی و کامیابی شما واضح‌تر باشد، پیشرفت‌تان به سوی آن‌ها و حرکت آن‌ها به سوی شما سریع‌تر خواهد بود. هنگامی که تصویر ذهنی روشنی از وضعیت زندگی خود خلق می‌کنید، برای تبدیل آن به واقعیت، فردی مثبت‌تر، دارای انگیزه قوی‌تر و مصصم‌تر خواهید شد. به این ترتیب استعداد ذاتی خود را تحریک کرده و ایده‌های فراوانی از ذهن‌تان تراوش می‌کند تا به تحقق تصویر ذهنی‌تان کمک کنند.

 

همسایه‌ی میلیونر

در همسایگی مرد ثروتمند بجز صلاح و کینه

کتاب همسایه‌ی میلیونر، حاصل بیست سال تحقیق و پژوهش دو نویسنده‌ی محقق به نام‌های توماس جی.استنلی و ویلیام دی.دانکو است. این کتاب سه سال پیاپی یکی از کتاب‌‌های پرفروش آمریکا بود.

در این کتاب ثروتمند شدن، داستان‌های برملا نشده‌ی ثروتمندان آمریکا و اینکه چگونه در این مسیر قرار گرفته‌اند را خواهید خواند. در آمریکا به ندرت ارث، تحصیلات عالی یا حتی هوش می‌تواند آینده‌ساز باشد. ثروت در این کشور بیشتر نتیجه‌ی کار مستمر، پس‌اندازهای مداوم و زندگی در سطحی پایین‌تر از درآمد موجود است.

در بخشی از کتاب همسایه میلیونر می‌خوانیم:

ضرب‌المثل پز عالی جیب خالی را که یادتان هست. معنی ضرب‌المثل این است که افرادی را می‌بینید که تمام ویژگی‌های یک فرد میلیونر با دارایی‌های زیاد را دارند اما وقتی دقیق‌تر نگاه کنید متوجه می‌شوید که حتی سرمایه اولیه‌شان را هم قرض گرفته‌اند و هنوز نتوانستند آن را پرداخت کنند. روش این افراد، دقیقا متضاد عادت‌های مصرفی میلیونرهای خودساخته است. اغلب افرادی که به استقلال مالی رسیده‌اند، هرگز تلاشی برای نشان دادن دارایی‌هایشان نمی‌کنند. آن‌ها همیشه سخت کار می‌کنند و عادت‌های مصرفی عادی و متعادلی دارند.

پول، رهبر بازی است

کتاب ثروت

کتاب پول، رهبر بازی است که با نام‌های دیگری نیز در ایران ترجمه شده است اثر آنتونی رابینز است. اغلب علاقه‌مندان به کتاب، آنتونی رابینز را با کتاب‌های انگیزشی می‌شناختند، تا وقتی که با انتشار این کتاب ثروتمند شدن کل دنیا متوجه شد آنتونی رابینز نه تنها یک مربی انگیزشی درجه یک هست، بلکه یک مشاور مالی ‌حرفه‌ای برای رهبران و فوق‌ستاره‌های دنیاست.

رابینز به دلیل ارتباطاتی که با افراد متخصص، حرفه‌ای و ثروتمند دارد، نظر ۵۰ فرد ثروتمند دنیا را در رابطه با ثروت‌آفرینی پرسیده است و توانسته یک راهکار قدم به قدمی برای ثروتمند شدن پیدا کند تا واقعا عمل ‌کند. این کتاب حاصل مصاحبه‌های تمام ثروتمندانی است که آنتونی رابینز با آن‌ها ترتیب داده است. افرادی مثل وارن بافت، استیو فوربز.

البته کتاب فقط درباره‌ی پولدار شدن نیست بلکه قرار است به انسان‌ها کمک کند تا بتوانند زندگی دلخواه خودشان را بیافرینند. البته، بخشی از کتاب به تصمیم‌گیری درباره‌ی این موضوع مربوط می‌شود که می‌خواهید پول در زندگی شما چه نقشی داشته باشد.

در ادامه رابینز توانست با استفاده از نکات و آموزه‌های به دست آمده از این افراد، راهکاری متشکل از ۷ مرحله برای دستیابی به آزادی مالی و ایجاد یک مدل درآمدی مادام العمر، ایجاد کند و این راهکار بی‌مانند را در کتاب پول منتشر کند. این کتاب که یکی از بهترین کتاب ها درباره‌ی کسب ثروت است تا کنون بیش از نیم میلیون جلد، فروش داشته است.

ثروتمندترین مرد بابل

کتاب ثروتمندترین مرد بابل

ثروتمندترین مرد بابل، اثر جورج کلاسون است. این کتاب یک مجموعه‌ی آموزشی درباره‌ی امور مالی با عنوان عقل معاش و موفقیت مالی است که با روایتی داستانی از بابل کهن، روش‌های جذب ثروت را آموزش می‌دهد. ثروتمندترین مرد بابل معروف‌ترین کتاب این مجموعه به شمار می‌رود.

البته در نگاه اول شاید نتوان این کتاب را با وجود شهرتش بهترین کتاب برای ثروتمند شدن در نظر گرفت؛ مفاهیم گفته‌ شده در این کتاب، روش‌های پول درآوردن را نشان نمی‌دهند. در عوض، روش‌های حفظ و مدیریت پول‌هایی که وارد زندگیمان می‌شوند را برایمان روشن می‌کند؛ راهکارهایی ساده که می‌توانیم با کمک آن‌ها وضعیت مالی‌مان را دگرگون کنیم.

جورج ساموئل کلاسون، متولد۷ نوامبر ۱۸۷۴ و درگذشته‌ی ۷ آوریل ۱۹۵۷ نویسنده‌ی آمریکایی است. او دارای دو کمپانی به نام‌های کمپانی نقشه‌ی کلاسون و شرکت انتشارات کلاسون بوده و در خلال جنگ‌های آمریکا با اسپانیایی‌ها وارد ارتش شده ‌است. او در طول حیات خود دو بار ازدواج کرد. وی در ناپا، کالیفرنیا درگذشت و در آرامگاه ملی دروازه طلایی سن ماتئو به خاک سپرده شد.

در بخشی از این کتاب ثروتمند شدن می‌خوانیم:

روزی جمعی از دوستان ایام جوانی نزد او آمدند و گفتند: ای آرکاد تو از همه‌ی ما ثروتمندتری، تو ثروتمندترین مرد بابل شده‌ای در حالی که ما برای بقای خود می‌جنگیم تو می‌توانی لطیف‌ترین جامه‌ها را بپوشی و می‌توانی کمیاب‌ترین غذاها را تنازل کنی در حالی که ما همین قدر که بتوانیم پوشاک و خوراک فقیرانه‌ای برای خانواده خود تهیه کنیم باید شاکر و قانع باشیم. لیکن زمانی بود که ما باتو فرقی نداشتیم همه‌ی ما نزد یک استاد درس خواندیم همه در یک زمین بازی کردیم و تو نه در درس و نه در ورزش بر ما برتری نداشتی و سال‌های سال تو شریف‌تر و وضیع‌تر از ما نبودی تا آنجا که ما می‌توانیم قضاوت کنیم تو نه سخت کوشتر از ما بودی و نه وفادارتر.

قطار سرعت به سوی ثروت

بهترین کتاب ها برای ثروتمند شدن

کتاب قطار سرعت به سوی ثروت، اثری از نویسنده‌ی محبوب کتاب‌های موفقیت، دارن هاردی است. این کتاب ثروتمند شدن برای افرادی نوشته شده که تازه کسب و کار خود را آغاز کرده‌اند و یا قصد راه‌اندازی آن را دارند. این کتاب با ترجمه‌ی سعید گل‌محمدی و گیتی شهیدی در انتشارات نسل نو اندیش منتشر شده است.

دارن هاردی، مشاور و کارآفرین آمریکایی است. او ناشر و دبیرتحریریه‌ی مجله‌ی موفقیت در آمریکاست و با صدها فرد و کارآفرین موفق آمریکایی گفتگو کرده و هم با راه‌اندازی شبکه‌های تلویزیونی در زمینه‌ی موفقیت در این حوزه و راه‌اندازی شرکت‌ها و مجموعه‌های مختلف و مشاوره به مجموعه‌های متعدد توانسته به عنوان یکی از کارآفرینان مطرح و موفق در سطح دنیا به شمار رود.

او در این کتاب می‌گوید که ۶۶ درصد شرکت‌ها نمی‌دانند چرا شکست می‌خورند؟ بیشتر مدیران شرکت‌ها نمی‌دانند چه کسانی را برای همکاری استخدام کنند؟ بیشتر افراد می‌ترسند کسب و کاری را شروع کنند تا به درآمد برسند.

در بخشی از این کتاب ثروتمند شدن می‌خوانیم:

شما دیوانه هستید! درست است. دیوانه. من هم دیوانه هستم. فکر نکنید توهین کردم، این نوعی تعریف است. همه کسانی هم که روی جلد نشریه موفقیت دیده‌اید، دیوانه‌اند. در واقع دیوانه‌اند و به احتمال زیاد به همان دلیل عکس آن‌ها روی جلد نشریه موفقیت چاپ شده است. اجازه دهید کلمه‌ دیوانه را تعریف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *